Aplikacja ochroni granicę
* Ministerstwo Finansów rozstrzygnęło w poniedziałek konkurs MinFintech na aplikację służącą ochronie polskich granic z wykorzystaniem urządzeń RTG . Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji w sprawie udzielenia zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów Marian Banaś powiedział podczas uroczystości, która miała miejsce w poniedziałek w MF, że była to druga edycja konkursu, który ma na celu usprawnienie funkcjonowania KAS. Jak wskazał, pierwsza miała miejsce w 2017 r. i dotyczyła uszczelnienia systemu podatkowego.
Ten drugi etap dotyczył też bardzo ważnej sfery uszczelnienia - zabezpieczenia towarów na granicy, jako pomoc dla naszych funkcjonariuszy urzędu celno-skarbowego - powiedział szef KAS.
Podkreślił, że inicjatywa ma bardzo duże znaczenie dla resortu finansów. Poinformował, że przedstawione przez zwycięzców konkursu rozwiązania pomogą usprawnić funkcjonowanie działań fiskusa w sferze rozpoznawania towarów i obiektów, które nie powinny przekraczać polskiej granicy.
Chodzi o skrócenie czasu i zwiększenie szybkości działania naszych funkcjonariuszy - zaznaczył wiceminister.
Banaś ocenił, że uczestnicy konkursów MinFinTech, organizowanych przez resort finansów, mają olbrzymi potencjał oraz a także wkład w zabezpieczenie bezpieczeństwa finansowego i towarowego państwa.
Nie musimy korzystać z zagranicznych firm i umysłów, bowiem nasi koledzy, synowie i córki wygrywają te konkursy w międzynarodowych bojach - mówił Banaś.
Celem konkursu było stworzenie aplikacji, która szybko i automatycznie identyfikuje przedmioty i zbiory przedmiotów w zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Umożliwi to odróżnienie przedmiotów codziennego użytku od tych, które stwarzają zagrożenie lub ich przewóz przez granicę jest całkowicie zabroniony.
Uczestnicy konkursu analizowali obrazy z najbardziej precyzyjnych maszyn na świecie i korzystali z bezcennego doświadczenia osób, które codziennie badają setki przesyłek. Jedną z metod ochrony przed napływem niepożądanych towarów są skanery RTG, które pozwalają sprawdzić zawartość kontrolowanych kontenerów i paczek. System powstawał więc z myślą o pracownikach i funkcjonariuszach Służby Celno-Skarbowej, analizujących na co dzień zdjęcia RTG, pozyskiwane w ramach kontroli granic Polski.
Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła firma Tensorflight Poland, która otrzymała czek na 25 tys. zł. Drugie miejsce zajęła spółka Promity (15 tys. zł), trzecie - LogicAI i Paweł Sienkowski, (10 tys. zł), czwarte - Neuralbit Technologies (7 tys. zł), piąte - Alphamoon (3 tys. zł).
Jak wyjaśnia MF, potwierdzeniem zwycięstwa Tensorflight Poland był test aplikacji, na którym prawie bezbłędnie oznaczyła wszystkie klasy przedmiotów. W drugim etapie konkursu rozwiązanie przedstawione przez zwycięski zespół uzyskało wysoki współczynnik poprawnego oznaczenia papierosów i stosunkowo niski współczynnik błędnych alarmów.
Zdaniem MF, powołanie GovTech Polska otworzyło nowy rozdział w relacjach administracji publicznej z przedsiębiorcami MŚP i startupami. Oprócz Ministerstwa Finansów swoje zadania w ramach pilotażu wystawiły także Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Zdrowia oraz Miasto Świdnik.
Resort zaprasza wszystkich „chętnych i kreatywnych” do udziału w kolejnej edycji konkursu. Jego szczegóły zostaną ogłoszone we wrześniu 2019 r.
PAP, MS