Drugi kwartał z rzędu bez debiutu na GPW
Na warszawskim parkiecie w pierwszym kwartale odnotowano trzy pierwotne oferty publiczne (IPO), wszystkie na alternatywnym rynku NewConnect, ich łączna wartość wyniosła 3 mln euro. Oznacza to już drugi kwartał z rzędu bez debiutu na rynku głównym GPW - wynika z najnowszego raportu „IPO Watch Europe”, przygotowanego przez firmę PwC.
Jak przypomina PwC ostatnim IPO na rynku głównym warszawskiego parkietu był debiut spółki Silvair, który miał miejsce w lipcu 2018 roku.
PwC informuje, że łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW wyniosła 3 mln euro, to o 21 mln euro mniej wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.
Największym debiutem na GPW w Warszawie w pierwszym kwartale 2019 roku okazała się oferta spółki technologicznej QuarticOn o wartości 1,8 mln euro. Pozostałymi debiutami było IPO spółki 4Mass reprezentującej branżę kosmetyczną (oferta o wartości 0,8 mln euro) oraz debiut producenta gier komputerowych ECC GAMES (oferta o wartości 0,3 mln euro).
Niska aktywność na warszawskim parkiecie w pierwszym kwartale roku nie jest specjalnie zaskakująca - tradycyjnie jest to najspokojniejszy okres w roku jeśli chodzi o napływ nowych debiutantów. Martwi natomiast brak emitentów na rynku głównym (nie licząc przenosin z NewConnect spółek XTPL oraz Datawalk), a jeszcze bardziej - bardzo krótka lista spółek, których zapowiedzi wskazują na możliwy debiut w kolejnych miesiącach 2019 r. - powiedział cytowany w komunikacie Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.
Oczekiwanym sygnałem poprawy i kolejnym potwierdzeniem, że warszawska giełda grami stoi, może okazać się IPO producenta BoomBit, które ma szansę powtórzyć sukces Ten Square Games sprzed roku. Pamiętajmy jednak, że 2019 rok jest rokiem wielu znaków zapytania. Uruchomienie pracowniczych planów kapitałowych i utrzymująca się niepewność co do OFE, zmiany w unijnych regulacjach prospektowych czy wreszcie proponowane zmiany w ustawie o ofercie publicznej - wszystkie te czynniki sprawiają, że wielu potencjalnych debiutantów decyduje się przejść w stan +czuwania+ i oczekiwania na rozstrzygnięcia, które umożliwią zaplanowanie i przeprowadzenie IPO w warunkach mniejszej niepewności - dodaje Margol.
SzSz (PAP)