Centra Usług Społecznych: Co z pracownikami socjalnymi?
Czy pracownicy socjalni okażą się zbędni po wprowadzeniu Centrum Usług Społecznych? Takie obawy mają związki zawodowe.
Na początku lipca w Sejmie podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w bardzo szybkim tempie procedowano projekt utworzenia Centrów Usług Społecznych (CUS). CUSy mają w najbliższej przyszłości zastąpić ośrodki pomocy społecznej co budzi obawy związków zawodowych z tej grupy zawodowej. Związkowcy wskazują, iż powstanie CUSów może doprowadzić do sytuacji w której wykwalifikowani pracownicy socjalni okażą się zbędni w nowym systemie.
Związki krytykują nie tylko zakres wprowadzanych zmian ale też szybkie tempo ich wprowadzania:
Posłowie oraz organizacje społeczne o planowanych pracach nad projektem dowiedzieli się na 24 godziny przed wyznaczonym terminem posiedzenia komisji. Przez ponad pół roku wcześniej projekt zdawał się być niewidoczny w pracach parlamenatrzystów. Mimo zaskoczenia związanego z ponownym uruchomieniem ekspresowej ścieżki procedowania, na posiedzeniu obecni byli przedstawiciele Federacji. Wszystkie jednak kluczowe propozycje poprawienia projektu ustawy zarówno zgłoszone przez naszych przedstawicieli, jak też posłów przepadły w równie ekspresowym głosowaniu.
Związkowcy podczas posiedzenia komisji zgłaszali swoje poprawki do projektu, choćby dotyczące zapewnienia dostępu mieszkańców do pomocy w sytuacji, gdy zostanie utworzony ponadgminny CUS.
Według naszej propozycji, gminy które zechciałby utworzyć ponadgminny CUS powinny przynajmniej bezpośrednio sąsiadować ze sobą. Obecny projekt pozwala bowiem tworzyć CUS przez gminy znacznie oddalone od siebie terytorialnie, co stanowi zagrożenie dla dostępu do pomocy dla najbardziej potrzebujących.
Związkowcy wnosili też o to, by dodać przepisy gwarantujące pracownikom pomocy społecznej zatrudnienie i ten sam poziom wynagrodzeń oraz uprawnień, jeśli OPS w wyniku decyzji danej gminy zostanie przekształcony w CUS. Propozycje zmian jednak odrzucono w głosowaniu.
PFZPSiPS/ as/