Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Fabryka gazu LNG powstanie nad Bałtykiem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 września 2013, 16:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Fabryka skroplonego gazu ziemnego (LNG), którą Gazprom zamierza zbudować nad Morzem Bałtyckim, powstanie prawdopodobnie w porcie Ust-Ługa, w rejonie kingiseppskim na zachód od Petersburga.

Cytowany przez dziennik "Kommiersant" wiceprezes rosyjskiego koncernu Walerij Gołubiew oświadczył, że Ust-Ługa jest najlepszym miejscem dla tej inwestycji, gdyż istnieje tam już tor wodny do portu; ponadto występują korzystne warunki klimatyczne.

Projektowane przez Gazprom zakłady LNG nad Bałtykiem mają zostać oddane do użytku w 2018 roku. Ich moc wyniesie 10 mln ton rocznie. Koszt budowy szacowany jest na 5-7 mld dolarów.

Oprócz Ust-Ługi koncern bierze pod uwagę porty Wistino, także w rejonie kingiseppskim, oraz Wysock, Wyborg i Primorsk w obwodzie wyborgskim, na północ od Petersburga.

Wszystkie rozważane lokalizacje leżą w pobliżu gazociągu łączącego Jednolity System Zaopatrzenia w Gaz (ESG) z Nord Stream, czyli magistralą, którą gaz z Rosji przez Morze Bałtyckie dostarczany jest bezpośrednio do Niemiec.

Gazprom zamierza także zbudować nad Bałtykiem - w obwodzie kaliningradzkim - terminal do odbioru LNG. W poniedziałek prezes koncernu Aleksiej Miller i gubernator tej eksklawy wciśniętej między Polskę i Litwę Nikołaj Cukanow podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Fabryka regazyfikacyjna ma być częścią projektowanego w regionie głębokowodnego portu morskiego. Szczegóły projektu nie są znane. Wiadomo tylko, że jako ewentualne lokalizacje dla planowanego portu rozważane są okolice Primorska (d. Rybaki) i Jantarnego (d. Palmniki).

Gazprom poinformował, że przygotowuje już studium wykonalności projektu. Prace te zostaną zakończone w 2014 roku.

(PAP)

mal/ drag/

Powiązane tematy

Komentarze