Na urzędy nawet usługa on-line nie pomoże
Wdrażanie usług on-line nie oznacza likwidacji urzędów skarbowych - informuje w poniedziałek PAP wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Tomasz Słaboszowski. Zapowiada „odmiejscowienie” urzędów skarbowych, by podatnik mógł korzystać z ich usług w dowolnej lokalizacji.
Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) priorytetowo traktuje sprawę obsługi podatników, dlatego przygotowujemy i wdrażamy różne projekty, które tę obsługę usprawnią i ułatwią podatnikom rozliczenia podatkowe i celne. Wdrażanie usług on-line nie oznacza jednak likwidacji urzędów skarbowych, one oczywiście pozostaną i podatnicy mogą liczyć na to, że znajdą w nich kompetentnych specjalistów, którzy udzielą im informacji i wsparcia - poinformował Słaboszowski w przekazanym PAP stanowisku.
Chcielibyśmy wprowadzić jak najwięcej usług, z których podatnik będzie mógł korzystać online, ale jeżeli nasz klient będzie chciał iść do urzędu to będzie mógł to zrobić w dowolnej lokalizacji. Temu będzie służyło +odmiejscownienie+ urzędów skarbowych, czyli zniesienie właściwości miejscowej - podkreślił.
Według niego wprowadzenie w przyszłości takiego rozwiązania będzie dużym ułatwieniem dla podatników. Podatnik będzie mógł udać się do najbliższego urzędu i załatwić tam swoją sprawę.
Docelowo chcielibyśmy, aby w województwie istniał tylko jeden organ egzekucyjny, ale to jeszcze kwestia odległej przyszłości - dodał wiceminister.
Jak podkreślił, rozwój systemów informatycznych KAS jest oczywistą koniecznością, bez tego administracja nie będzie w stanie ani sprostać oczekiwaniom podatników, ani usprawniać pracy urzędników.
Słaboszowski przypomniał, że MF intensywnie pracuje nad projektem e-Urząd Skarbowy, czyli serwisem informacyjno-transakcyjnym, w którym podatnik będzie miał dostęp do informacji dotyczących swoich rozliczeń podatkowych i będzie mógł online załatwić swoje sprawy podatkowe.
Chcemy w ten sposób zapewnić kompleksową obsługę podatnikom, a szczególnie przedsiębiorcom. Stawianie na nowoczesne technologie to obopólna korzyść. Digitalizacja urzędów pozwoli nam uwolnić zasoby kadrowe w pewnych obszarach i kierować pracowników do wykonywania zadań, które nie mogą być zrealizowane przez żaden system komputerowy, a takich w KAS nie brakuje. Siłą KAS jest doświadczona i profesjonalna kadra i naszym priorytetem jest odpowiednie jej wykorzystanie - podkreślił.
Zdaniem wiceministra wdrożenie projektu e-Urząd Skarbowy „uwolni” pracowników KAS od wielu czasochłonnych czynności i pozwoli skoncentrować się na weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatkowych i transakcji gospodarczych oraz na pracy analitycznej. Słaboszowski zastrzegł, że e-Urząd Skarbowy nie zastąpi jednak tradycyjnego urzędu skarbowego, który nadal będzie punktem obsługi podatników i miejscem pracy urzędników KAS.
SzSz(PAP)