Zakaz jedzenia psów i kotów już w 2. mieście w Chinach
Chińskie miasto Zhuhai, graniczące z Makau, jako drugie w Chinach zakazało spożywania mięsa psów i kotów. Tym samym dołączyło do metropolii Shenzhen, która jako pierwsza wydała takie rozporządzenie.
Zhuhai zakazało swoim mieszkańcom jedzenia psów i kotów zgodnie z nowym prawem w odpowiedzi na pandemię koronawirusa.
Według powszechnego uznawania wzięła ona swój początek na „mokrym targu” w Wuhan, gdzie sprzedawano, spożywano i zabijano egzotyczne zwierzęta. Wśród pierwszych zakażonych w chińskim mieście Wuhan były osoby związane z targowiskiem, na którym handlowano nietoperzami, wężami, łaskunami i innymi dzikimi zwierzętami. Naukowcy podejrzewają, że nowy koronawirus pokonał barierę międzygatunkową i przeniósł się ze zwierząt na człowieka.
Czytaj także: W chińskim Wuhan zaniżano liczbę zakażonych
Zhuhai, miasto graniczące z Makau, zamieszkałe przez 1,7 miliona mieszkańców, wydało właśnie rozporządzenie, zgodne z niedawną propozycją rządu, która wymienia psy jako „zwierzęta towarzyszące”, a nie inwentarz.
Pierwszym miastem, które ogłosiło zmiany w ramach walki z handlem dzikimi zwierzętami po wybuchu pandemii COVID-19 była metropolia Shenzhen. Oba wielkie miasta lezące w południowej prowincji Guangdong, wprowadzą ten zakaz od 1 maja.
Te zakazy to część nowych, szerszych środków bezpieczeństwa żywności, zaproponowanych w odpowiedzi na pandemię COVID-19.
Co ciekawe przepisy, wchodzące w życie 1 maja, określono jako odpowiedź na „wymogi współczesnej cywilizacji”.
Na początku lutego stały komitet chińskiego parlamentu ogłosił decyzję, która zakazała w całym kraju handlu dzikimi zwierzętami oraz ich konsumpcji. Następnie rządy lokalne pracowały nad przepisami wprowadzającymi tę decyzję w życie, a miasto Shenzhen, jako pierwsze wdrożyło ten zakaz również na psy i koty.
Zgodnie z nowym prawem, ci, którzy je łamią zostaną ukarani grzywną w wysokości do 20-krotności wartości sprzedawanego mięsa. Zakaz dotyczy też wszystkich restauracji czy hoteli.
Czytaj także: Pośrednimi nosicielami koronawirusa mogą być łuskowce
Według oficjalnych źródeł COVID-19, choroba wywołana przez koronawirusa, zabiła ponad 130 000 osób i zaraziła ponad dwa miliony na całym świecie od początku wybuchu epidemii w grudniu.
Ostatni poważny kryzys zdrowotny w Chinach, epidemia SARS w 2002 i 2003 r., Była również związana z konsumpcją dzikich zwierząt.
Na podstawie The Independent, Reuters/ BCC/ daillymail/bangkokspot/gr