Jak sprawdzić czy 5G Ci szkodzi? Kto obala mity?
W przestrzeni publicznej, obok rzetelnych informacji, zaczęło niestety krążyć wiele fałszywych mitów na temat sieci 5G.
Zdaniem niektórych, jej wprowadzenie miałoby spowodować znaczne zwiększenie natężenia pól elektromagnetycznych w środowisku, mogłaby też stać się narzędziem kontroli nad społeczeństwem. Ostatnio, 5G zaczęto wiązać z pandemią koronawirusa i pojawiły się hasła nawołujące do niszczenia instalacji telekomunikacyjnych.
Od 1 stycznia 2020 roku w naszym kraju obowiązują nowe, mniej restrykcyjne poziomy dopuszczalnej emisji pól elektromagnetycznych (PEM) przez instalacje telefonii komórkowej. Ich wprowadzenie również spowodowało pojawienie się licznych teorii spiskowych i nieprawdziwych informacji, według których nowe regulacje stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.
Fałszywe informacje na temat 5G i PEM trafiają do wielu ludzi i wywołują niepotrzebne obawy. Tym większa jest teraz potrzeba dostarczenia im rzetelnej wiedzy opartej na badaniach naukowych. Instytut Łączności ma tu do odegrania bardzo ważną rolę.
Od kilkudziesięciu lat Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi badania nad sieciami telekomunikacyjnymi i radiokomunikacyjnymi. Niemal od początku uczestniczy w procesie budowy sieci 5G w Polsce i specjalizuje się w badaniach pól elektromagnetycznych. Przygotowuje od podstaw system SI2PEM, który będzie stanowił bazę danych o pomiarach PEM w Polsce i pozwoli na oszacowanie poziomu jego natężenia w dowolnym punkcie kraju. Zorganizowali już cztery międzynarodowe konferencje edukacyjno-naukowe poświęcone PEM i rozwojowi telekomunikacji.
Instytut chce dzielić się wiedzą i sprawić, że sprawdzone informacje dotrą do jak największej liczby odbiorców. PIB ma świadomość, jak istotna jest w tym rola mediów, dlatego zachęca do korzystania z zasobów:
strona https://pem.il-pib.pl, na której publikowane są artykuły ekspertów z zakresu PEM stanowiące znakomite źródło wiedzy; zamieszczane są tam również sprawozdania z pomiarów PEM prowadzonych na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji;
materiały z konferencji „Pole elektromagnetyczne i przyszłość telekomunikacji”, corocznie gromadzącej światowych i polskich specjalistów, zamieszczone na stronie https://pem.itl.waw.pl/konferencje/ i na kanale YouTube Instytutu;
profile IŁ w mediach społecznościowych, gdzie zamieszczane jest dużo materiałów edukacyjnych, popularnonaukowych i ciekawostek; zachęcamy do ich obserwowania: