Dwa razy więcej mocy... z hydroelektrowni
Należąca do grupy energetycznej Tauron spółka Tauron Ekoenergia podwoiła moc wytwórczą elektrowni wodnej w Pilchowicach na Dolnym Śląsku. Spółka planuje dalszą modernizację zbudowanej ponad sto lat temu elektrowni. Unowocześniona ma być też hydroelektrownia w Złotnikach
W Pilchowicach, gdzie większość urządzeń hydrotechnicznych nie przechodziła gruntownej modernizacji ani wymiany niemal od czasu ich budowy w 1912 r., zakończono pierwszy etap prac. Obejmowały one remont części podwodnej budynku elektrowni oraz modernizację urządzeń technicznych. Wymieniono turbozespoły, transformatory, rozdzielnię i nastawnię, suwnicę, sygnalizatory i instalacje elektryczne.
Praca obiektu została w pełni zautomatyzowana. Dzięki przeprowadzonej modernizacji moc zainstalowana elektrowni wzrosła z 7,5 MW do 14 MW - podała Grupa, która w kolejnym etapie prac - do 2023 roku - zamierza także zmodernizować m.in. zasuwy turbinowe, zasuwy upustów dennych, sztolnię obiegową oraz wyremontować zaporę od strony wody, naprawić most i przelew kaskadowy.
Jak zapewnia Jacek Bieńkowski, dyrektor zarządzania majątkiem elektrowni wodnych, modernizacja stopnia wodnego ma ograniczyć ryzyko awarii, poprawić bezpieczeństwo obiektu, a także zwiększyć przepustowość stopnia w czasie powodzi.
Tauron Ekoenergia przygotowuje się również do gruntownego unowocześnienia budowanej w latach 1919-1924 hydroelektrowni w Złotnikach, również na Dolnym Śląsku. To elektrownia zbiornikowa na stopniu wodnym Złotniki na rzece Kwisie. Poniżej leży zbiornik Leśna. Obydwa zbiorniki wspólnie pełnią funkcje przeciwpowodziowe, energetyczne, a także rekreacyjne i turystyczne.
W ramach zaplanowanej do 2022 roku inwestycji wyremontowana będzie m.in. korona zapory, a jej ściana czołowa zostanie oczyszczona i naprawiona w miejscach ubytków. Zaplanowano też modernizację kamiennych murów oporowych i dna koryta odpływowego oraz stalowych elementów wyposażenia sztolni obiegowej; remont przejdą też zasuwy z napędami.
Oba modernizowane obiekty są atrakcją turystyczną i przyciągają turystów, są też historycznym elementem lokalnego krajobrazu. Elektrownia w Pilchowicach znajduje się na rzece Bóbr. Zapora (wys. 62 m) była budowana w latach 1904-1912. Jej długość w koronie wynosi 280 m, a szerokość 7,5 m. Pojemność zbiornika to 50 mln m³.
Obiekty w Złotnikach (elektrownia i zapora) na rzece Kwisa były budowane w latach 1919-1924. Długość korony zapory wynosi 168 m, wysokość 36 m, a szerokość w koronie to 5 m. Pojemność zbiornika to 10,5 mln m³.
PAP, Tauron/ mk
CZYTAJ TAKŻE: [TAURON odmraża Punkty Obsługi Klienta]( https://wgospodarce.pl/informacje/78989-tauron-odmraza-punkty-obslugi-klienta0
CZYTAJ TAKŻE: TAURON z potężnym wsparciem dla śląskich szpitali