Ruszają szkolenia "Tarcza antykryzysowa dla biznesu"
We wtorek odbędzie się pierwsze z 20 zaplanowanych webinariów z cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” - poinformował w poniedziałek resort rozwoju. Pierwsza wideokonferencja poświęcona będzie wsparciu branży turystycznej w dobie koronawirusa
Ministerstwo zapowiedziało, że w pierwszej wideokonferencji weźmie udział wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Dzięki cyklowi „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”, dotknięci przez koronawirusa przedsiębiorcy będą mogli dowiedzieć się od ekspertów o przygotowanych przez rząd rozwiązaniach mających pomóc firmom.
Ten projekt bardzo mnie cieszy, nie tylko dlatego, że ułatwi przedsiębiorcom korzystanie z instrumentów przewidzianych w tarczy antykryzysowej, ale także, dlatego, że jest przykładem świetnej współpracy publicznych organizacji w jednym celu - pomocy polskim przedsiębiorcom - podkreśliła cytowana w komunikacie wicepremier.
Według Emilewicz webinaria mają zachęcać przedsiębiorców do szukania nowych ścieżek rozwoju w nowej, po-covidowej, rzeczywistości.
Dlatego w trakcie webinariów będziemy rozmawiać o +Impulsie dla gospodarki+, czyli pakiecie pomysłów dotykających wielu sfer gospodarczych, które planujemy zaaplikować wraz z pełnym odmrożeniem gospodarki - dodała.
Ministerstwo wyjaśniło, że podczas webinariów eksperci z zakresu m.in. prawa pracy, finansów, ekonomii i zamówień publicznych będą opowiadać o przygotowanych przez rząd rozwiązaniach osłonowych dla przedsiębiorców poszczególnych branż i podmiotów, które wprowadziła tarcza antykryzysowa, a także o instrumentach, które mają być impulsem dla rozwoju gospodarki osłabionej pandemią.
Podczas webinariów poruszone zostaną m.in. takie tematy jak: rozwiązania i instrumenty finansowe z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej; tarcza samorządowa, która wesprze lokalne budżety istotnie uszczuplone w związku z pandemią; zmiany w Prawie zamówień publicznych, których celem jest przeciwdziałanie skutkom epidemii oraz nowe PZP, wchodzące w życie od 2021 r., które ma być impulsem dla gospodarki; pakiet mieszkaniowy oraz zmiany w procesie inwestycyjno-budowlanym, które przyczynią się do tego, że budownictwo mieszkaniowe będzie jednym z kluczowych czynników rozwoju gospodarki osłabionej wskutek pandemii.
Ministerstwo poinformowało , że po każdym z webianriów eksperci będą odpowiadali na pytania przedsiębiorców. Szczegółowy harmonogram spotkań znajduje się na stronie www.parp.gov.pl/tarcza, a w sekcji „Zadaj pytanie”, można zasygnalizować swoją sytuację i obszar, w którym potrzebna jest porada ekspercka.
Partnerami cyklu jest dziesięć instytucji, odpowiedzialnych za wybrane obszary tarczy. W ich gronie znajduje się Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
PAP, mw