Litwini znów w Grunwaldzie
Waży 14 ton, ma 2 metry wysokości i jest ozdobiony herbem Pogoni i napisem w dwóch językach: „Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo”. Pomnik od narodu Litewskiego stanie na polach Grunwaldu ramach obchodów 610. rocznicy bitwy
Pomnik wyruszył z Litwy na Grunwald w czwartek a w uroczystości pożegnania obelisku wziął udział przewodniczący litewskiego parlamentu Viktoras Pranckietis. Jak stwierdził, pomnik jest upamiętnieniem tych, którzy zginęli „za naszą i waszą wolność”.
Zawsze istniała potrzeba walki o wolność i dzisiaj każdy z nas powinien zastanowić się nad znaczeniem tej walki dla współczesności – dodał Pranckietis.
Inicjatywa ustawienia litewskiego pomnika na Polach Grunwaldzkich zrodziła się przed trzema laty. O jego budowę zabiegała społeczność litewska, w tym Królewski Związek Szlachty Litewskiej. Całość sfinansowano przede wszystkim z przeprowadzonej zbiórki publicznej. W centralnej części głazu wykuty został herb Litwy – Pogoń. Wyryto też napis po litewski i po polsku: „Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo”.
Chcieliśmy upamiętnić rolę Litwinów w bitwie pod Grunwaldem – powiedział Perlis Vaisieta, szef Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej, jeden z autorów inicjatywy.
Perlis zaznaczył, że prace przygotowawcze odbywały się przy ścisłej współpracy ze stroną polską i że pomnik będzie ustawiony w pobliżu tzw. pomnika krakowskiego na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. Jesteśmy wdzięczni dyrekcji Muzeum Bitwy pod Grunwaldem za przyznanie nam miejsca przy głównej alei – dodał Perlis. Jak stwierdził, jest to wyraz uznania dla Litwy.
Ze względu na gabaryty pomnika, jego transportem zajęła się litewskie wojsko. Do granicy transport był eskortowany przez litewskich motocyklistów.
Głaz zostanie ustawiony w pobliżu tzw. pomnika krakowskiego na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. W związku z pandemią koronawirusa w tym roku nie odbędzie się inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.
belsat.eu, tvp.pl/ mk
CZYTAJ TAKŻE: Ekologia w praktyce. Uber zniszczył tysiące rowerów!