Czy będzie fuzja globalnych graczy farmaceutycznych?
Trwają spekulacje dotyczące fuzji dwóch gigantów farmaceutycznych – brytyjskiej Astra Zeneca z ameykańskim Gilaed, które mają największe osiągnięcia w opracowaniu skutecznego leku na koronawirusa. Połączona spółka miałaby wartość rynkową ponad 200 miliardów dolarów a ich leki mają największe szanse na zastosowanie w pandemii. .
Jak piszą największe światowe agencje i media – Bloomberg, Reuters, El Pais, AstraZeneca zwróciła się do Gilead z pytaniem o potencjalne połączenie. Nie podano warunków fuzji.
Jak informuje Bloomberg, chociaż Gilead omawiał pomysł połączenia z doradcami, nie podjęto żadnej decyzji dotyczącej dalszego postępowania, a firmy nie prowadzą formalnych rozmów.
Eksperci twierdzą, że Gilead nie jest zainteresowany sprzedażą ani fuzją z inną dużą firmą farmaceutyczną i woli skupić swoją strategię transakcyjną na partnerstwach i mniejszych przejęciach.
Obecnie oba koncerny ścigają się, aby opracować szczepionki lub metody leczenia na chorobę układu oddechowego spowodowana przez nowy koronawirus.
Astra Zeneca łączy siły z Uniwersytetem Oksfordzkim i Bilem Gatesem w produkcji szczepionki „Covid”
AstraZeneca, kierowana przez Pascala Soriot, pomaga w produkcji szczepionki Covid opracowanej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Stany Zjednoczone zobowiązały się do 1,2 miliarda dolarów na wsparcie wysiłków w ramach operacji Warp Speed w dążeniu do zapewnienia szczepionek dla Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że r badania kliniczne III fazy rozpoczną się w czerwcu.
Nie jest jasne, czy szczepionka zadziała, ale partnerstwo AstraZeneca z Uniwersytetem Oksfordzkim w celu opracowania takiej szczepionki należy do inicjatyw grupy zadaniowej COVID prezydenta USA Donalda Trumpa.
Gilead również znajduje się na czele stawki - jego przeciwwirusowy Remdesivir jest pierwszym lekiem, który doprowadził do poprawy u pacjentów z COVID-19 w formalnych badaniach klinicznych, czyli ma za sobą pomyślne próby.
Remdesivir, który uzyskał zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, wykazał w niektórych wstępnych badaniach, że skraca pobyt w szpitalu osobom z Covid-19. Prognozuje się, że sprzedaż tego leku może osiągnąć 7,7 miliarda dolarów w 2022 roku.
Gilead dystrybuuje pierwsze dostawy leku za darmo, co skłoniło niektórych inwestorów do pytania, w jaki sposób firma zamierza zarabiać na tym w przyszłości. Dyrektor generalny Daniel O’Day powiedział, że firma może wydać 1 miliard dolarów na leczenie w tym roku.
AstraZeneca, o wartości około 140 miliardów dolarów (124 miliardy euro), jest największym brytyjskim producentem leków według kapitalizacji rynkowej i opracowała metody leczenia chorób od raka po choroby układu krążenia.
Gilead, warty 96 mld dolarów (85 mld euro) jest twórcą leku, który otrzymał zgodę USA na stosowanie u pacjentów z koronawirusem.
Cena akcji Gilead wzrosła w tym roku o 18 proc., ponieważ jego lek przeciwwirusowy na Covid-19, remdesivir, przeszedł testy kliniczne.
Czytaj także: Najnowszy raport o zgonach na Covid-19
Czytaj także: Amerykański lek na koronawirusa testowany w Polsce
Reuters, Bloomberg, El Pais/gr