PILNE
PGNiG przejmuje nowe złoża! Wydobycie większe aż o 1 mld m3
PGNiG przejmuje norweskie złoża od Shell na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. To inwestycje zwiększające pozycje spółki na rynkach i jej zasoby. - realizujemy skutecznie politykę dywersyfikacji źródeł gazu dla Polski - komentuje Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG
PGNiG przejmuje udziały od spółki córki Shell, Norske-Shell udziałów w dwóch złożach na czterech koncesjach w Norwegii. Chodzi o złoża Złoża Kvitebjorn (6,25 proc.) i Valeom (3,225 proc.).
Co bardzo ważne, są to złoża produkcyjne, czyli gaz już tam jest.
Takimi złożami produkcyjnymi, gdzie od razu jest gaz, jesteśmy zawsze zainteresowani - mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
Operatorem obu złóż jest norweski Equinor. PGNiG zostaje udziałowcem.
Dzięki temu przejęciu wydobycie węglowodorów przez naszą spółkę znacząco wzrośnie. Nasze plany zakładały osiągnięcie 0,6 mld m3 w zeszłym roku. Tym samym całe wydobycie w przyszłym roku osiągnie 0,9 mld m3 - komentuje Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. - Przede wszystkim to gaz, a więc dla nas złoża bardzo ważne. Również to złoża, z których gaz będzie w przyszłości mógł być pompowany do Baltic Pipe - dodaje.
W przyszłym roku wydobycie z szelfów wzrośnie o 45 proc. w stosunku do 2019 roku i umocni naszą pozycję na morzu norweskim.
Dzięki tym akwizycjom możemy już potwierdzić, ze na lata 2026-27 na pewno osiągniemy poziom wydobycia 2,1 m3. To oznacza, że zbliżamy do planowanego poziomu wydobycia 2,5 mld m3 gazu - powiedział prezes Kwieciński. - W naszym zarządzaniu na szelfie norweskim mamy takie złoża, które są badane i eksplorowane. Nie wykluczone, że poziom naszego wydobycia będzie jeszcze większy. Tym samym realizujemy skutecznie politykę dywersyfikacji źródeł gazu dla Polski - dodał.
PGNiG będzie posiadać 32 koncesje na szelfie norweskim. W tej chwili ma 28.
Wydobycie z tych złóż będzie wynosiło 200 mln m3. Ile w tym roku dokładniej, to będzie zależało od momentu realizacji umowy. W przyszłym roku będzie to wydobycie bliskie 1 mld m3 gazu.
Wcześniejszy sukces - Pakistan
Jak ocenił prezes PGNiG, Pakistan był także sukcesem w rozwijaniu polityki dywesyfikacji źródeł dostaw gazu dla Polski, ale złoża norweskie są jeszcze ważniejsze. Wydobycie w Pakistanie, to co najmniej 200 mln m3 gazu rocznie. Jest zdecydowanie niższe niż wydobycie węglowodorów na szelfie norweskim.
W Baltic Pipe PGNiG zarezerwował już 8,3 mld m3. Łączna przepustowość rurociągu będzie wynosiła 10 mld m3.
Nie wykluczamy, że jeżeli będą inne ciekawe koncesje do przejęcia, zwłaszcza produkujące, to się nimi zainteresujemy - dodał prezes.
Czytaj też: Multienergetyczny koncern wzmocni pozycję tworzących go spółek
mw