Polska będzie miała trzy nowe wyspy. Są propozycje nazw
Wyspa Estyjska to propozycja nazwy wyspy na Zalewie Wiślanym, która powstanie po budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim mają nosić nazwy: Brysna oraz Śmięcka. Wyniki głosowania na nazwy wysp podał we wtorek resort gospodarki morskiej
Jak podał w komunikacie rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Michał Kania, w zakończonym konkursie na nazwy nowych wysp wzięło udział 21 tys. 912 osób. Ogólnopolski konkurs dotyczył wyłonienia nazw dla nowych wysp powstających na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim.
Zwycięska nazwa na Zalewie Wiślanym to wyspa Estyjska (od dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego). Na tę nazwę zagłosowało 9 tys. 984 osoby. Na podium znalazły się też Bursztynowa (8391 głosów) i Rukwiel (1853 głosy).
Z kolei zwycięska nazwa dla północnej wyspy na Zalewie Szczecińskim to Brysna (od połączenia nazw „bryza” oraz „sny”), która uzyskała 9693 głosów. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się: wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów).
Natomiast jeśli chodzi o wyspę południową na Zalewie Szczecińskim, zwycięzcą okazała się nazwa Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim), uzyskując 8735 głosów. Na drugim i trzecim miejscu były nazwy: Wyraj (5988 głosów) oraz Przygoda (2575 głosów).
Teraz rozpocznie się procedura formalna. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowopowstającym terytoriom Rzeczypospolitej. Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony, jako autorzy nazw nowych wysp w granicach państwa polskiego- podał rzecznik resortu gospodarki morskiej.
Konkurs na wyłonienie nazw nowych wysp na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim zainicjował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są: Przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Pierwszy etap konkursu odbył się w sierpniu i zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła w sumie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Głosowanie zakończyło się w niedzielę 20 września.
Czytaj też: Pozytywna decyzja środowiskowa ws. przekopu Mierzei Wiślanej
PAP/KG