Gaciong: Oświadczam, że nie ustąpię z zajmowanego stanowiska
Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, odpowiedzialny za zaszczepienie w WUM ponad 200 osób spoza placówki, oświadczył, że nie poda się do dymisji wbrew oczekiwaniom ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
Czytaj też: Niedzielski oczekuje dymisji rektora WUM!
W związku z wypowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który podczas konferencji prasowej w dniu 11.01.2021 r. wyraził oczekiwanie mojej dymisji z funkcji rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, oświadczam, że nie ustąpię z zajmowanego stanowiska – napisał Gaciong w oświadczeniu opublikowanym we wtorek.
Rektor WUM skomentował słowa ministra Niedzielskiego w dość bezpośredni sposób. Minister zdrowia Adam Niedzielski w swoim wystąpieniu uznał, że powinienem złożyć dymisję, co w jego mniemaniu byłoby dowodem „umiejętności pokazania odwagi cywilnej”. W poczuciu odpowiedzialności za reformę uczelni i dając świadectwo odwagi cywilnej, odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska - napisał Gaciong.
Czytaj też: Matyja: tłumaczenia WUM-u są niedopuszczalne
Gaciong zaprzeczył, aby mijał się z prawdą, wbrew twierdzeniom ministra.
Kryzys wizerunkowy, który dotknął WUM w związku z nieprawidłowościami przy organizacji szczepień przeciwko COVID-19, jest efektem nie tylko błędów popełnionych przez spółkę Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o., ujawnionych w wyniku wewnętrznej kontroli uczelni (wszelkie konsekwencje służbowe zostały już wyciągnięte), lecz także bezprecedensowego manipulowania opinią publiczną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Przykładowo wskazuję, że Narodowy Fundusz Zdrowia (w wystąpieniu pokontrolnym) oraz minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w dniu 11.01.2021 r. sformułowali oczywiście nieprawdziwą tezę, jakoby w dniach 28–31 grudnia 2020 r. akcję szczepień prowadziło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK), podczas gdy podmiot ten we wskazanym okresie nie posiadał żadnego zlecenia z NFZ, nie otrzymał jakiejkolwiek szczepionki i wobec tego nie zaszczepił żadnego pacjenta. Co więcej, niewyobrażalne jest, że w dniu 4 stycznia 2021 r. na koncie UCK w systemie informatycznym NFZ (tzw. SZOI) pojawiło się zlecenie (produkt rozliczeniowy) na prowadzenie szczepień w wyżej wskazanym, czyli już minionym okresie. W niedopuszczalny sposób został również przerobiony przez NFZ „wykaz podmiotów wykonujących działalność leczniczą realizujących szczepienia przeciw COVID-19” - napisał rektor Gaciong, broniąc się przez zarzutami ministerstwa o bezprawne szczepienie osób spoza kategorii osób, którym przysługuje szczepienie w pierwszej kolejności.
Czytaj też: Partnerka dyrektora TVN zaszczepiona poza kolejnością
Od początku kadencji minister zdrowia Adam Niedzielski nieprzychylnie reaguje na podejmowane przeze mnie inicjatywy. Pretekstem do takich reakcji stało się m.in. przyjęcie przeze mnie zaproszenia od przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia, by dołączyć do ponadpartyjnego Zespołu Doradców Komisji Zdrowia Senatu RP X kadencji - napisał Gaciong w oświadczeniu.
Rektor WUM wyraził obawę, że jego dymisja zadośćuczyniłaby oczekiwaniom tych wszystkich, którzy próbują go zdyskredytować. Wśród osób tych wymienił ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, ale także osoby odpowiedzialne za nieprawidłowości, które miały miejsce na uczelni w ostatnich latach. Zbigniew Gaciong objął funkcję Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dnia 1.09.2020 roku.
mt