UKNF: Ryzyko działalności banków utrzymuje się na podwyższonym poziomie
Sytuacja sektora bankowego pozostaje dobra i stabilna, ale ryzyko działalności banków utrzymuje się na podwyższonym poziomie - ocenił Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w opublikowanym w czwartek raporcie nt. sytuacji banków w trzech kwartałach 2013 r.
Zdaniem UKNF podwyższone ryzyko działalności wynika z niskiego tempa wzrostu gospodarki oraz dużej niepewności co do kształtowania się koniunktury w kolejnych okresach. Zaznaczono, że jest ono nieco niższe, niż w poprzednim okresie.
"Pomimo dobrej sytuacji bieżącej, zalecane jest utrzymanie mocnej bazy kapitałowej, a w przypadku niektórych banków jej dalsze wzmocnienie, co wynika z poziomu ryzyka już zakumulowanego w bilansach banków oraz nadal trudnych uwarunkowań zewnętrznych" - napisano w raporcie.
Wskazano, że uwarunkowania zewnętrzne, mimo sygnałów ich poprawy, mogą wpływać na pogorszenie sytuacji finansowej części klientów oraz wywoływać zaburzenia w funkcjonowaniu rynków finansowych.
"W kolejnych okresach należy liczyć się z utrzymywaniem się presji na wyniki finansowe banków, co ma związek z niskim tempem wzrostu gospodarki oraz nową opłatą na BFG i obniżką opłat interchange" - napisano.
W raporcie wskazano na wyraźne ożywienie kredytów dla gospodarstw domowych, zwłaszcza w III kwartale. Według UKNF wynika to z rekordowo niskich stóp procentowych, sygnałów stopniowej poprawy sytuacji makroekonomicznej oraz zmian regulacyjnych.
Zauważono, że tempo wzrostu akcji kredytowej w Polsce pozostaje wyższe niż w większości krajów UE. Zgodnie z danymi UKNF w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wynosi ono 3,6 proc. (0,1 dla strefy euro), a dla kredytów mieszkaniowych 4,1 proc. (0,8 proc. w strefie euro). Tempo wzrostu kredytów konsumpcyjnych było ujemne i wyniosło minus 0,4 proc. (minus 2,4 proc. w strefie euro). Kredyty dla przedsiębiorstw rosły w tempie 1,4 proc. (minus 3,5 proc. w strefie euro).
Wyjaśniono, że pomimo niskiego tempa wzrostu gospodarki i niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, jakość kredytów pozostaje względnie stabilna. W okresie styczeń-październik 2013 r. nastąpił wzrost kredytów zagrożonych o 0,1 mld zł, a ich udział obniżył się do 7,4 proc. Według UKNF należy to łączyć m.in. z silną redukcją stóp procentowych oraz dokonanym w poprzednich okresach zacieśnieniem polityki kredytowej.
(PAP)