NCBR ma porozumienie z Narodowym Funduszem Badań Ukrainy
Organizacja wspólnych konkursów bilateralnych, wymiana wiedzy i najlepszych praktyk – to założenia podpisanego porozumienia o współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z Narodowym Funduszem Badań Ukrainy. NCBR poinformowało o sygnowaniu dokumentu w piątek
Czytaj też: Orlen i NCBR wesprą innowacyjne projekty
Porozumienie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i organizacją z Ukrainy będzie obowiązywać przez 5 lat. Współpraca może być podjęta m.in. w zakresie badań jądrowych, nowych materiałów, technologii IT, fizyki i astronomii, inżynierii, biotechnologii czy badań środowiskowych.
Polskie innowacje już od lat wychodzą za granicę dzięki wsparciu NCBR. W naszym portfolio mamy obecnie ponad 100 inicjatyw międzynarodowych. Cieszę się, że od dziś w gronie naszych najważniejszych zagranicznych partnerów jest także Narodowy Fundusz Badań Ukrainy – mówi cytowany w komunikacie dyrektor polskiej agencji dr inż. Wojciech Kamieniecki. W jego ocenie jest to szansa dla polskich jednostek na nawiązanie nowych badawczych kontaktów.
Czytaj też: NCBR: 300 mln zł na projekty zwalczające koronawirusa
Dla obu instytucji to także możliwość wspólnego udziału chociażby w takich projektach jak Twinning i TAIEX, czyli programach pomocowych adresowanych do państw sąsiadujących z UE – podkreślił.
W ramach porozumienia możliwa będzie organizacja wspólnych konkursów bilateralnych, wymiana wiedzy i najlepszych praktyk oraz promocja udziału polskich i ukraińskich ekspertów w procesie oceny wniosków w konkursach obu instytucji.
Narodowy Fundusz Badań Ukrainy (NRFU) to państwowa agencja rządowa, której głównym celem jest wsparcie realizacji badań podstawowych i prac rozwojowych w priorytetowych dziedzinach nauki i technologii. NRFU jest odpowiednikiem NCBR na Ukrainie.
Nie mamy wątpliwości, że nasza współpraca będzie sprzyjać owocnej wymianie wiedzy i dobrych praktyk między czołowymi organizacjami i instytucjami naukowymi Ukrainy i Polski, zacieśnianiu relacji między naszymi krajami, a także wzajemnej integracji krajowych przestrzeni badawczych – mówi cytowany w komunikacie dyrektor NRFU prof. Leonid Jatsenko.
Czytaj też: Jak wygląda krajobraz innowacji w Polsce? Nowa publikacja NCBR
NCBR poinformowało również, że 2021 rok przynosi nowe wyzwania dla NCBR w zakresie współpracy międzynarodowej. Agencja podkreśliła, że aby skuteczniej wspierać naukowców i innowatorów na arenie międzynarodowej, a zwłaszcza realizować projekty w ramach programu Horyzont Europa, NCBR podjęło już szereg działań m.in. powołało Biuro Współpracy Międzynarodowej, połączyło siły z Krajowym Punktem Kontaktowym i uruchomiło biuro w Brukseli.
PAP/mt