Wystartuje polska sieć 5G
Firma IS-Wireless jeszcze w tym roku zamierza uruchomić co najmniej jedną sieć 5G opartą na polskiej technologii. Działające w segmencie Open RAN przedsiębiorstwo do 2024 roku planuje osiągnąć wartość przynajmniej 1 mld dolarów – informuje portal wnp.pl.
IS-Wireless własne rozwiązanie w ramach technologii 5G rozwija już od 2012 roku. Teraz trend uniezależniania się od jednego wiodącego dostawcy sprzętu i oprogramowania stwarza dodatkową przestrzeń do zaistnienia firm stawiających na lokalne i elastyczne rozwiązania.
Firma wkracza w etap komercjalizacji rozwiązania 5G, oferując jednocześnie łączność 4G oraz pracując nad systemami dla przyszłego standardu 6G.
Do 2025 roku IS-Wireless zamierza posiadać 5 proc. rynku standardu telekomunikacyjnego Open RAN, w czym ma pomóc jej intensywny rozwój w USA i Azji Południowo-Wschodniej. Otwarty model w 5G to znacząco niższe koszty.
IS-Wireless specjalizuje się w zapewnianiu radiowej sieci dostępowej. Firma w swoim portfolio ma już sprawdzone rozwiązania z zakresu łączności 4G, które cały czas rozwija i jednocześnie intensywnie pracuje nad przygotowaniem komercyjnych wdrożeń autorskiej sieci 5G.
Firma finalizuje opracowywanie własnego rozwiązania z zakresu 5G.
W II połowie 2021 roku uruchomimy pierwszą sieć 5G opartą o polską technologię, o polskie rozwiązania. Mówimy tu o kluczowej części - polski RAN, polski radiodostęp – mówi Sławomir Pietrzyk, prezes IS - Wireless.
Na liście zainteresowanych partnerów mamy ponad 20 firm i instytucji, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Polska jest dla nas naturalnym poligonem, ale oczywiście plany mamy globalne i chcemy dokonywać takich testów, które mogłyby być wykorzystywane jako początek komercyjnego działania - mówi Sławomir Pietrzyk.
Poza Polską strategicznymi kierunkami rozwoju mają być Stany Zjednoczone i Azja Południowo-Wschodnia. W drugiej kolejności celem rozwoju IS-Wireless będą inne kraje Unii Europejskiej oraz Wschód, czyli także kraje byłego Związku Sowieckiego.
Od początku swej działalności IS-Wireless kładło duży nacisk na prace badawczo-rozwojowe, realizując m.in. zlecenia dla branży zbrojeniowej. Sławomir Pietrzyk podkreśla przy tym, że strategia przedsiębiorstwa zakłada wyprzedzanie procesów rynkowych tak, by móc oferować gotowe rozwiązania telekomunikacyjne już w momencie, kiedy gwałtownie zaczyna rosnąć na nie popyt – informuje wnp.pl.
Wnp.pl/RO
CZYTAJ TEŻ: Prezes GPW: Zbudujemy cyfrowego spedytora