Tauron przejął projekt farmy wiatrowej o mocy 6 megawatów
Tauron przejął projekt farmy wiatrowej Majewo o mocy 6 megawatów w woj. warmińsko-mazurskim - podała w piątek spółka w komunikacie. Budowa tej 11. farmy wiatrowej koncernu ma ruszyć w lipcu br., a pierwsza energia elektryczna trafić do sieci w czerwcu 2022 r.
Jak wynika z komunikatu Taurona, koncern przejął spółkę Polpower posiadającą projekt budowlany farmy wiatrowej Majewo. Ma ona znajdować się w gminie Milejewo, w powiecie elbląskim, w woj. warmińsko-mazurskim.
Projekt zakłada uruchomienie trzech turbin wiatrowych o łącznej mocy 6 megawatów. Energia produkowana na farmie ma zaspokoić rocznie zapotrzebowanie ok. 5000 gospodarstw domowych
„Rozwój nowych mocy wiatrowych na lądzie to jeden z priorytetów inwestycyjnych Taurona w najbliższych latach. Sytuacja na rynku energii, m.in. wysokie ceny emisji CO2, powoduje, że musimy zdynamizować Zielony Zwrot” - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes koncernu Jerzy Topolski.
„Zakup projektów farm wiatrowych z pozwoleniami na budowę to istotne narzędzie w realizacji naszych planów. W ramach transakcji Tauron ma zagwarantowaną również dostawę turbin oraz budowę całości infrastruktury technicznej farmy” – uściślił Topolski.
Tauron dysponuje obecnie dziewięcioma farmami wiatrowymi: Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW.
W ub. roku farmy wiatrowe spółki dostarczyły około 970 gigawatogodzin energii elektrycznej, co oznacza wzrost produkcji o 40 proc. rok do roku.
Ponadto firma rozpoczęła w lutym budowę farmy wiatrowej o mocy 30 MW zlokalizowanej w powiecie piotrkowskim, w woj. łódzkim. Energia z budowanych tam 15 turbin ma popłynąć w połowie 2022 r.
W połowie maja br. Tauron podał, że w ub. roku podwoił ilość prądu sprzedawanego w ramach produktu opartego w 100 proc. na odnawialnych źródłach energii, dostarczając przedsiębiorstwom jedną terawatogodzinę energii.
W 2020 r. produkcja energii ze źródeł odnawialnych wzrosła w Tauronie do 1,94 TWh wobec 1,38 TWh rok wcześniej. Przyrost zielonej energii był w dużej mierze zasługą farm wiatrowych – w 2020 r. Grupa wytworzyła z wiatru 40 proc. energii więcej niż w 2019 r.
Zgodnie z polityką tzw. zielonego zwrotu, rozwój odnawialnych źródeł energii to priorytet inwestycyjny i rozwojowy Taurona, który w 2025 r. chce dysponować ponad 1000 MW mocy w turbinach wiatrowych na lądzie oraz 300 MW w farmach fotowoltaicznych.
Czytaj też: PGE zachęca polskie firmy do udziału przy budowie morskich elektrowni wiatrowych na morzu Bałtyckim
PAP/KG