Korea Płd.: coraz więcej cyberataków z żądaniami okupu
Firmy w Korei Płd. coraz częściej padają ofiarami ataków z użyciem złośliwego oprogramowania typu ransomware. W pierwszej połowie roku odnotowano 78 takich ataków, ponad trzy razy więcej niż w całym roku 2018 – ogłosiły we wtorek władze kraju.
Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które infekuje komputery i blokuje dane, a przestępcy domagają się okupu za ich odblokowanie – przypomina południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.
Ze statystyk ministerstwa technologii informacyjnej i komunikacji wynika, że liczba ataków z użyciem takiego oprogramowania konsekwentnie rośnie. W 2018 roku w kraju odnotowano 22 takie ataki, w 2019 roku 39, a w 2019 roku – już 127.
W pierwszej połowie bieżącego roku wykryto w Korei Płd. 78 ataków z użyciem ransomware. Nie jest jasne, czy zaatakowane firmy zapłaciły przestępcom za odblokowanie ich danych – zaznacza Yonhap.
Na celowniku przestępców znalazła się między innymi południowokoreańska firma Super Hero, zajmująca się dostarczaniem żywności. Atak z użyciem ransomware sparaliżował w maju na kilka godzin pracę 15 tys. dostawców w całej Korei Płd.
Ministerstwo technologii informacyjnej i komunikacji przeprowadziło w tym samym miesiącu dwutygodniowe ćwiczenia dla firm w zakresie wykrywania ataków hakerskich. W październiku planowane są dodatkowo specjalne ćwiczenia poświęcone rosnącemu zagrożeniu ransomware.
PAP/RO
CZYTAJ TEŻ: Afera w Grupie Azoty. CBA prowadzi przeszukania