W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 14,7 mln osób
W Polsce wykonano ponad 31 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 14,7 mln osób – podano na rządowych stronach. Co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło dotychczas 54-55 proc. dorosłych. Zaszczepionych jest także ponad pół miliona nastolatków
Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 31 004 510 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 14 727 053 osób. Pierwszą dawkę przyjęło 17 315 918 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 252 444.
Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 39 820 280 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 33 044 565 dawek.
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 53 848 dawek. Zgłoszono 12 966 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas 54-55 proc. dorosłych. Zaszczepionych jest także ponad pół miliona nastolatków w wieku 12-17 lat.
Niedzielski podkreślił, że bardzo ważne jest, aby zaszczepieni pierwszą dawką zgłaszali się na kolejną, dlatego wprowadzono ułatwienie, zgodnie z którym drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 można przyjąć w dowolnej placówce.
Szef MZ sam zaszczepił się w piątek drugą dawką szczepionki AstraZeneca w punkcie szczepień przy Stadionie Narodowym w Warszawie.
Wskazał, że przyjęcie drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 jest ważne, aby utrzymał się „efekt ustabilizowania, albo przynajmniej niedopuszczenia do ponownego wzrostu zakażeń”.
„Druga dawka bardzo podnosi skuteczność procesu zaszczepienia” - podkreślił Niedzielski. „Można powiedzieć, że szkoda marnować ten efekt przyjęcia pierwszej dawki rezygnując z dawki drugiej” - dodał.
Jak mówił „widzimy bardzo niepokojącą tendencję”. Według niego z przeprowadzonej analizy wynika, od około 27 stycznia, gdy zaczęto szczepić drugimi dawkami, do końca maja było 8 tys. niezgłoszeń na przyjęcia drugiej dawki, a od 1 czerwca do czwartku na przyjęcie drugiej dawki nie zgłosiło się ponad 44 tys. pacjentów.
Szef resortu zdrowia poinformował, że przeciwciała posiada około 60 proc. naszej populacji. Wskazał, że wynika to z zaszczepienia przeciw COVID-19 lub przechorowania i to sprawia, że już działa naturalna bariera wobec koronawirusa.
Zwrócił uwagę na bardzo niski poziom nowych odnotowywanych zakażeń. Wskazał, że w ciągu ostatniego tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń wyniosła 80. Niedzielski podkreślił, że właśnie dlatego tak ważna jest akcja szczepień. „W naszych rękach jest to, co będzie się dalej działo z tym trendem” - zaapelował.
Podziękował przewodniczącemu KEP abp. Stanisławowi Gądeckiemu za czwartkowe oświadczenie ws. szczepień przeciw COVID-19.
Przewodniczący KEP wydał w czwartek oświadczenie, w którym zaznaczył, że „szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są, jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw”.
Podkreślił w oświadczeniu, że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne”. Jednocześnie zapewnił, że Kościół będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień.
W ramach promocji szczepień przeciw COVID-19 przygotowano nowy spot #GramyRazem do jednej bramki. Biorą w nim udział piłkarze, trenerzy i legendy polskiej piłki nożnej, m.in. Andrzej Juskowiak, Stanisław Oślizło, Filip Mladenović, Kamil Piątkowski oraz Andrzej Strejlau i Jerzy Engel.
Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen (Johnson & Johnson) szczepione są tylko osoby od 18. roku życia. Preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich, szczepione są także dzieci i młodzież w wieku 12-18 lat. Szczepionka Jannsen jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki.
Czytaj też: Von der Leyen: Jesteśmy gotowi kontynuować dostarczanie szczepionek
PAP/KG