Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Złoto a zdrowie i uroda

Jan Mazurek

Jan Mazurek

ekspert Domu Maklerskiego Michael / Ström. Od 1994 roku obecny na rynku kapitałowym. Prowadzi również działalność publicystyczną i edukacyjną w zakresie rynku kapitałowego, emisji obligacji i inwestycji alternatywnych. Posiada licencję maklera papierów wartościowych oraz certyfikat doradcy w Alternatywnym Systemie Obrotu rynku NewConnect.

  • Opublikowano: 14 kwietnia 2014, 12:00

  • Powiększ tekst

Złoto leczy, regeneruje i równoważy siły witalne w ludzkim organizmie. Wiedziano o tym już w Starożytności, o czym pisał Arystoteles a później Paracelsus.

W medycynie stosuje się preparaty zawierające złoto. Najbardziej popularne jest złoto koloidalne. W jego skład wchodzą mikroskopijne cząsteczki czystego metalicznego złota. Stanowi ono naturalny środek uzupełniający dietę i wspomaga funkcje organizmu. Złoto zmniejsza arytmię serca, poprawia krążenie krwi, działa korzystnie na gruczoły i układ nerwowy, normalizuje temperaturę ciała, pobudza do pracy organy wewnętrzne, wspomaga trawienie, podnosi witalność i przedłuża życie. Poprzez terapię złotem wzmacnia się układ odpornościowy, zanikają infekcje i zapalenia. W medycynie znany jest pozytywny wpływ związków chemicznych złota przy leczeniu reumatyzmu. Złoto poprawia pamięć, koncentrację, refleks i nastrój.

Stosowane jest w leczeniu chorób zakaźnych, łuszczycy, cukrzycy, kolagenozy, dusznicy, padaczki. Daje pozytywne rezultaty w leczeniu białaczek i innych nowotworów. Naukowcy z Uniwersytetu Missouri połączyli wyciąg z zielonej herbaty z nanocząsteczkami radioaktywnego złota. Tak stworzony preparat redukuje komórki raka prostaty, a to dzięki temu, iż substancja lecznicza zawarta w zielonej herbacie jest dostarczana przez cząsteczki złota bezpośrednio do zdegenerowanych komórek. Złoto wywiera korzystny wpływ na układ pokarmowy i krążenie krwi. Terapia złotem może przynieść pomoc podczas wypadania włosów, w leczeniu ropni, liszajów, kataru, stanów zapalnych wątroby. Złoto, podobnie jak srebro, miedź czy cynk działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Wykorzystywane jest w domowym leczeniu ropnego zapalenia gruczołu powieki - jęczmienia.

Złoto jest szeroko stosowanie w stomatologii. Korony porcelanowe oparte na złocie zmniejszają ryzyko próchnicy i infekcji wokół uzupełnień. Zalecane są dla osób uczulonych na metale nieszlachetne. W 2013 roku na całym świecie w protetyce stomatologicznej zużyto 37 ton złota.

W medycynie estetycznej złoto jest stosowane jako czynnik regenerujący i odmładzający. Cząsteczki złota wspomagają procesy odnowy skóry - działając na włókna kolagenowe, zmniejszają zmarszczki.

Królowa Kleopatra nakładała przed snem na twarz złotą maseczkę, która zapewniała jej piękną cerę. Dziś w wielu SPA wykonuje się podobne zabiegi z wykorzystaniem substancji zawierającej drobiny 24-karatowego złota. Dzięki temu skóra staje się jędrna, wzmocniona, wygładzają się zmarszczki i zanikają przebarwienia a przy tym likwidowane są wolne rodniki, powodujące starzenie.

Coraz większą popularność zyskują zabiegi liftingowania za pomocą implantów w postaci złotych nici. Wprowadzone w skórę twarzy powodują wzrost poziomu kolagenu i elastyny. Wokół złota tworzą się młode komórki, które przyspieszają procesy metaboliczne. Powstające przy tym nowe naczynia krwionośne zapewniają lepsze dotlenienie i odżywienie skóry.

Mówiąc o zdrowotnych właściwościach złota należy wspomnieć o likierze Goldwasser – najsłynniejszym gdańskim trunku, opartym na mieszaninie 20 ziół, w którym pływają płatki złota. Jego produkcję uruchomił w XVI wieku mieszkający w Gdańsku holenderski imigrant Ambroży Vermollen. Picie trunku zawierającego złoto świadczyło wówczas o wysokiej pozycji społecznej i statusie finansowym. Gustowali w nim również władcy - król Francji Ludwik XVI i caryca Katarzyna II. Spożycie zawartej w alkoholu ilości złota nie jest szkodliwe ale wręcz pożyteczne dla zdrowia. Do 2009 roku Goldwasser produkowano w Polsce a obecnie tylko w Niemczech pod nazwą Danziger Goldwasser.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.