Opinie

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

MF dobiera się do dochodów w rajach podatkowych

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec

Przedmiotem działalności Kancelarii Prawnej Skarbiec są usługi doradztwa prawnego, które w zależności od przedmiotu konkretnego zlecenia obejmować mogą: udzielanie porad i konsultacji prawnych, wydawanie opinii prawnych, zastępstwo prawne i procesowe.

  • Opublikowano: 16 kwietnia 2014, 19:36

    Aktualizacja: 17 kwietnia 2014, 11:46

  • Powiększ tekst

Wprowadzenie mechanizmów eliminujących możliwość przesuwania dochodów do spółek w rajach podatkowych – przewiduje projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych, przyjęty przez rząd.

Rządowy projekt nowelizacji: ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadza przepisy przewidujące opodatkowanie dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych. Ma to eliminować wyprowadzaniu z Polski zysków firm poprzez spółki położone w krajach o preferencyjnych systemach opodatkowania.

Projekt wprowadza definicję zagranicznej spółki kontrolowanej. Będzie to podmiot, mający 25 % udziału w kapitale oraz głosu lub udziału w zysku, uzyskujący minimum 50 % przychodów o charakterze finansowym, a ponadto położony w państwie o niskim poziomie opodatkowania (niższym o 25 % od obowiązującej w Polsce stawki podatku dochodowego od osób prawnych).

Za zagraniczną spółkę kontrolowaną będzie także uznawany każdy podmiot położony w państwie, który stosuje szkodliwą wobec Polski konkurencję podatkową oraz w krajach, z którymi nasz kraj nie stosuje wymiany podatkowej. Wykaz takich państw będzie opublikowany w rozporządzeniu ministra finansów.

Pozostałe zmiany

Projekt doprecyzowuje sposób regulowania zobowiązań przez wykonanie świadczenia niepieniężnego. W myśl proponowanych zmian dla podmiotu przekazującego świadczenie niepieniężne powstanie przychód w wysokości wartości uregulowanego tym świadczeniem zobowiązania.

Projekt wyłącza dopuszczalność skorzystania ze zwolnienia od podatku wypłat dywidend i innych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegających odliczeniu w spółce wypłacającej.

Odroczeniu będą podlegały dochody z tytułu wniesienia, np. przez uczelnie wyższe czy twórców, do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci własności intelektualnej (patentu, praw autorskich, know-how) na 5 lat od dnia objęcia w ten sposób udziałów bądź akcji.

Jeżeli płatnikowi zostanie przedłożony certyfikat rezydencji bez wskazanego okresu ważności, certyfikat ten będzie dokumentował miejsce zamieszkania/siedziby podatnika przez okres kolejnych 12 miesięcy od dnia jego wydania.

Ponadto zmianie ulegną zasady opodatkowania świadczeń otrzymywanych przez klientów banku, tzw. cashback w związku z prowadzeniem rachunku bankowego podatnika przez opodatkowanie tych świadczeń zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a nie jak obecnie - według skali podatkowej.

Projekt przewiduje również nowe zwolnienia podatkowe, m.in. dla świadczeń otrzymywanych w wyniku uwzględnienia złożonej skargi na przewlekłość postępowania, jak również wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu.

„Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej ma stanowić potężne działo wymierzone w pozorne konstrukcje prawne oraz nadużywanie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ustawodawca parafrazując znane powiedzenie zdaje się kierować zasadą „chcesz mieć wpływy, to się zbrój”. Wprowadzenie zmian posiada jednak drugie dno. Pozostawanie w tyle przez Ministerstwo Finansów ze zmianami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, liche, powolne i wymagające inicjatywy urzędu, działanie klauzuli zawartej w art. 199a Ordynacji podatkowej, często nieskuteczne w praktyce TIEA oraz nieznajomość zagranicznych systemów podatkowych sprawia, że ustawodawca wybiera drogę na skróty. Założenie jest dosyć proste. Zamiast kontroli u podatnika, tym razem to podatnik zasalutuje przed fiskusem. Odkrywając wszystkie karty, będzie musiał zdać się na ocenę „niezależnego organu eksperckiego”, finansowanego z budżetu państwa, którego przewodniczący ma być powoływany przez ... Ministra Finansów. Swoją drogą Rada do spraw Unikania Opodatkowania będzie musiała zatrudnić bardzo mądrych ludzi. Ocena skutków ekonomicznych i biznesowych zdarzenia, korzyści podatkowych, przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, przepisów lokalnych państwa siedziby konstrukcji prawnej oraz obiektywny osąd subiektywnego zamierzenia przedsiębiorcy - wymagać będzie wielu talentów. I to wszystko w państwie, w którym - w zależności od województwa - interpretacja indywidualna dotycząca tego samego stanu faktycznego, w tym samym stanie prawnym wskazuje inne skutki podatkowe” - komentuje Robert Nogacki, właściciel Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Omawiany projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw trafił teraz do prac w Sejmie.

 

------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl książkę:"System podatków i opłat samorządowych w Polsce"

System podatków i opłat samorządowych w Polsce

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych