WYWIAD
Inwestycje wodne odpłyną? Niepokojące ruchy rządu
Czy polskie inwestycje wodne zostaną utrzymane? Niestety w tym względzie nie ma dobrych wieści. Sprawę w programie Wywiad Gospodarczy na antenie telewizji wPolsce.pl komentował były szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Jak wskazał były minister sygnały płynące ze strony obecnego rządu są bardzo niepokojące - jak wskazał Gróbarczyk, obecne audyty rządu Donalda Tuska są prowadzone tak, aby wycofać się z inwestycji morskich, takich jak rozbudowa portu w Świnoujściu czy inwestycje mające doprowadzić do przywrócenia żeglowności Odry!
CZYTAJ O ŻEGLUDZE ŚRÓDLĄDOWEJ: Żegluga śródlądowa w Polsce - lata zaniedbań i marginalizacji
„Żeglowne rzeki nie zagrożą środowisku”
Jak wskazał Gróbarczyk:
Ogłaszanie koncepcji parków narodowych wyłączy z budowy nie tylko użeglownienie Odry ale uniemożliwi nawet eksploatację tego czym już dysponujemy!
Były minister był też zaniepokojony „kagańcem” nakładanym na nowe inwestycje, które uniemożliwią spokojny rozwój naszego kraju:
Dla nas to jest niezwykle ważne, bo port Szczecin-Świnoujście ma najlepsze połączenie lądowe, śródlądowe i wodne. Brakuje nam jedynie połączenia na południe, które jest pod dużym naciskiem rządowym blokowane. A jeśli powstaną tam parki narodowe to, cóż, woła to o pomstę do nieba!
Dodatkowo Gróbarczyk odniósł się do sprawy retencji i wielkiej potrzeby jej prowadzenia - zauważanej także w Europie!
Poziom stepowienia gruntów nabrał takiego tempa, że większość krajów boryka się dzisiaj z brakiem wody - i dotyczy to terenów rolniczych! A przecież rolnictwo jest obecnie niezwykle gorącym tematem - także w kontekście wojny na wschodzie i bezpieczeństwa naszego kraju.
Jak mówi Gróbarczyk:
Nie słychać nic niestety o rozwoju zbiorników, w tym kluczowych zbiorników mokrych. A to właśnie one są najbardziej istotne dla utrzymania poziomu nawodnienia w naszym kraju.
Jak zwrócił uwagę prowadzący rozmowę redaktor naczelny „Gazety Bankowej” Maciej Wośko, zderzamy się w tych kwestiach z ideą „gospodarki europejskiej”. „Europejskiej”, czyli… niemieckiej.
Pełna treść rozmowy dostępna na kanale YT telewizji wPolsce.pl: