Strefa euro pogłębiła nierówności między krajami
Strefa euro potrzebuje stworzenia instytucji, która będzie zapobiegać kryzysom i minimalizować jego skutki.Wspólna waluta pogłębiła nierówności pomiędzy krajami - mówił prof. Jerzym Żyżyńskim, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP),na antenie wPolsce.pl,w programie Wywiad Gospodarczy
Jak tłumaczył Żyżyński w rozmowie z redaktorem Maciejem Wośko, na wspólnej walucie korzystają kraje, które mają wysoką nadwyżkę eksportową.
Kraje słabsze, importujące w ramach strefy euro jak: Grecja, Włochy czy Hiszpania,są w zdecydowanej gorszej pozycji, bo stają się dłużnikiem tych państw silniejszych -wyjaśniał członek RPP
Profesor Żyżynski ocenił również, że dobre pokazanie się w Davos jest bardzo ważne, bo z jednej strony możemy pokazać swoje atuty, a z drugiej możemy wyjaśnić pewne wątpliwości osobiście podczas spotkań.
Na Zachodzie nasz punkt widzenia jest po prostu nieznany, źle naświetlany przez niektórych polityków, a w Davos rząd miał okazję żeby porozmawiać w tych istotnych kwestiach - mówił w rozmowie z redaktorem Maciejem Wośko członek RPP.
Profesor Żyżyński zauważył także, że przyjęcie przez Sejm, Konstytucji dla Biznesu, to bardzo ważny element, który buduje optymizm dla przedsiębiorców.
Jak tłumaczył gość Wywiadu Gospodarczego, optymizm „idzie” z dwóch kierunków.
Jeden to ruszenie popytu, bo dla firm jest ważne, aby wspierać koniunkturę, a z drugiej strony warunki prawne żeby przedsiębiorcy mieli pewnego rodzaju gwarancję, że działa się w kierunku wyjaśniania wątpliwości - twierdził członek RPP.
W ocenie profesora z RPP niezwykle istotne jest w tej chwili dla naszej gospodarki odbudowanie siły dużych polskich koncernów.
Nasze wizyty w Davos i Budapeszcie dają jasny sygnał, że ta narracja o izolacji Polski na arenie międzynarodowej, trochę „spaliły na panewce”
Te właśnie wizyty pokazują, że Polska zarówna na arenie międzynarodowej jak i gospodarczo ma się dobrze co odzwierciedla stan pieniądza i bardzo dobre dane z gospodarki - podsumował profesor Żyzynski w Wywiadzie Gospodarczym.