Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

GPW odporna na otoczenie

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 6 lutego 2014, 08:34

    Aktualizacja: 6 lutego 2014, 09:11

  • 0
  • Powiększ tekst

Pierwsze dni lutego na GPW przynoszą ocieplenie klimatu inwestycyjnego, mimo, że na zagranicznych parkietach(Niemcy, USA) obserwujemy rozwinięcie korekty spadkowej. Odporność naszego rynku na zawirowania na świecie pozytywnie świadczą o sile rodzimej giełdy, co może zaowocować większym odreagowaniem w przyszłości.

Warszawa „zieloną wyspą”

Środowa sesja w Warszawie zakończyła się zwycięstwem byków, choć początek sesji wyglądał stosunkowo słabo. Nastroje inwestorów popsuły wiadomości z Eurolandu(Niemcy, strefa euro), gdzie negatywnym echem odbiły się rozczarowujące publikacje usługowych indeksów PMI. Odczyt wskaźnika PMI dla niemieckiego sektora usługowego spadł w styczniu do 53,1 pkt z 53,5 pkt przed miesiącem(konsensus rynkowy wynosił 53,6 pkt). Również zbiorczy indeks PMI dla sektora usług strefy euro nie dał powodów do optymizmu, ponieważ oczekiwano wzrostu do 51,9 pkt., a finalny odczyt wyniósł 51,6 pkt. Słabo zaprezentował się także raport nt. sprzedaży detalicznej w strefie euro, ponieważ wykazał spadek popytu na towary i usługi w grudniu o 1,6% m/m(oczekiwano -0,5% m/m). Seria negatywnych wiadomości automatycznie przełożyła się na spadek notowań głównych indeksów giełdowych. Indeks WIG20 momentami znalazł się pod kreską, jednak w kolejnych godzinach handlu nastąpiła poprawa i główny barometr giełdy znów świecił się na zielono. Ostatecznie indeks blue chipów zamknął notowania na poziomie 2359 pkt. z wynikiem dziennym +0,22%. Lepiej w ciągu dnia radziły sobie średnie i małe spółki. Reprezentujący te grupy spółek indeksy wzrosły odpowiednio +1,09% oraz +0,96%. Dalsza poprawa rezultatów jest w dalszym ciągu możliwa.

RPP nie zmienia kierunku

Wczoraj w Polsce miało miejsce posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Członkowie rady jednomysle zdecydowali się na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionych poziomach. Oznacza to, że podstawowa stopa referencyjna nadal wynosi (od 4 lipca 2013 r.) 2,50%. Tak decyzja była powszechnie oczekiwana, dlatego nie miała bezpośredniego przełożenia na notowania spółek na GPW. Z podanych informacji na konferencji wynika, że stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie, co najmniej do końca I półrocza 2014 r.

W czwartek liczyć będą się dane z USA, gdzie poznamy liczbę tzw.” nowych bezrobotnych”. Analitycy oczekują, że w poprzednim tygodniu przybyło 335 tys. nowych wniosków. Raport może okazać się słabszy od oczekiwań(sygnalizował to środowy odczyt ADP), ale niekoniecznie on może on być impulsem do wyprzedaży akcji, ponieważ ostatnie odczyty pokazały, że maja one wymiar sezonowy.

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl książkę:"Pieniądz Rynek Giełda"

Pieniądz Rynek Giełda

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze