Strona kupująca korzysta z dobrej sytuacji
Popyt w dniu wczorajszym stanął na wysokości zadania. Strona kupująca ostatecznie wykorzystała sprzyjający klimat inwestycyjny na świecie i doprowadziła do rozwinięcia korekty wzrostowej na naszym rynku. Byki były obecne przede wszystkim na największych płynnych walorach, a indeks WIG20 zyskując najwięcej, bo 1,59% zameldował się na poziomie 2.477 pkt.
Akcje płockiego koncernu głównym motorem wzrostu
Notowania PKN Orlen w dniu wczorajszym podniosły się do nowego maksimum trendu wzrostowego (56,00 zł). Kurs spółki z niewielkimi przerwami rośnie od czerwca 2012 r., stanowiąc główny motor hossy. Od góry najbliższy techniczny opór to okolice 58,00 zł, wyznaczony przez poprzednie maksimum z kwietnia 2011 r. Pozostałe duże walory, które wczoraj zaprezentowały się z dobrej strony, tj. PKO BP, Pekao, czy KGHM, odreagowują spadki zaliczone w pierwszych dwóch miesiącach tego roku. Na uwagę w dniu wczorajszym zasługuje również Synthos. Kurs jedynego przedstawiciela branży chemicznej w indeksie WIG20, zaliczył podczas wtorkowej sesji wzrost o 8,15% i przetestował maksimum cenowe z połowy ub. r. (6,4 zł). Gracze optymistycznie zareagowali na informacje, iż zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy z zysku za 2012 r. na poziomie 0,76 zł (wcześniej zapowiadano 0,5 zł).
Na celowniku strefa 2.500-2.520 pkt.
Trwające od 21 lutego br. odreagowanie w górę naszego rynku, nabrało tempa. Indeks WIG20 wykorzystał szansę, jaką stwarzała poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie, i przebił się w górę ponad strefę 2.450-2.470 pkt. Na wykresie świecowym dziennym powstał wysoki biały korpus. Aprecjacja została potwierdzona przez wyższą aktywność graczy. Pierwszym potencjalnym celem kupujących jest obecnie obszar 2.500-2.520 pkt. wyznaczony przez poziom lokalnych maksimów intraday z początku lutego br. Analogicznie dla szerokiego indeksu WIG można spodziewać się aprecjacji w rejon 47,0 tys. pkt., co prawdopodobnie nastąpi już dzisiaj. Z punktu widzenia analizy technicznej, dopiero po sforsowaniu tego poziomu, będziemy mogli mówić o powrocie naszego rynku do głównego trendu wzrostowego zapoczątkowanego w czerwcu 2012 r.
Dzisiaj decyzja Rady
Od wczoraj RPP obraduje na temat poziomu stóp procentowych w Polsce. Trwająca od drugiej połowy ubiegłego roku seria cięć (za każdym razem o 0,25 pp) doprowadziła do spadku stóp procentowych w naszym kraju łącznie o 1 pp. Obecnie większe prawdopodobieństwo stoi po stronie kolejnej decyzji w kierunku ułatwienia dostępu do pieniądza. Z informacji prasowych wynika, iż większość instytucji finansowych spodziewa się zwycięstwa „gołębi” podczas posiedzenia RPP w tym miesiącu. Warto jednak wspomnieć, iż prawdopodobnie będzie to ostatnia obniżka w tej serii. W następnych miesiącach Rada będzie musiała poczekać na dane makro opisujące stan naszej gospodarki w I kw. br. Dopiero później może dojść do kolejnych obniżek.