Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

GPW pozostaje w objęciach spadkowej korekty

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 11 marca 2014, 09:24

  • 0
  • Powiększ tekst

Warszawski parkiet kontynuuje korektę spadkową zapoczątkowaną w drugiej połowie lutego. Główny powód pogorszenia nastrojów na GPW pozostaje ten sam i dotyczy ryzyka związanego z kryzysem geopolitycznym na Ukrainie. Słabsze postrzeganie rynków wschodzących dodatkowo spotęgowały wyraźne gorsze od oczekiwań dane makro z chińskiej gospodarki (bilans handlu zagranicznego). W tym otoczeniu indeks WIG20 już teraz testuje dolne ograniczenie konsolidacji w przedziale 2.400-2.480 pkt.

Banki odpoczywają. KGHM liderem spadków

Tabela wyników wczorajszej sesji spółek z indeksu WIG20 przedstawia się jednoznacznie negatywnie. Od kilku dni pod presją znajduje się sektor bankowy, który stanowi obecnie główny ciężar dla rynku. Już w komentarzach w ubiegłym tygodniu wspominaliśmy, iż akcje banków prawdopodobnie pod koniec lutego wyznaczyły lokalne maksima cenowe po wcześniejszej dynamicznej aprecjacji. Teraz przyszedł czas na krótkoterminowe schłodzenie nastrojów. Patrząc na kondycję całego sektora np. przez pryzmat akcji PKO BP, najbliższym potencjalnym kresem spadowej korekty są okolice poziomu 41,0 zł, gdzie przebiega linia trendu wzrostowego. Analogicznie dla Pekao S.A. popyt powinien pokazać się w rejonie 175-180 zł. Dużym negatywnym zaskoczeniem ostatnich dni jest z pewnością postawa PKN Orlen i KGHM. W przypadku płockiego koncernu kupujący akcje w ubiegłym tygodniu liczyli na wsparcie ze strony strefy 40,5-41,0 zł. Wczoraj jednak kurs nieznacznie przełamał ten poziom. Wiarygodność tego sygnału nie potwierdził jedynie niski wolumen obrotów. Bardziej negatywne zmiany zaszły natomiast w ostatnich dniach na notowaniach KGHM. Po dynamicznym odbiciu kursu w górę w ubiegłym tygodniu, wczoraj notowania miedziowego kombinatu zaliczyły drugi dzień ostrej przeceny i spadku w rejon 110 zł. Oddaliły się tym samym perspektywy definitywnego zakończenia długoterminowego trendu spadkowego. Obraz kursu KGHM, jawi się w jeszcze bledszych kolorach, jeśli zestawimy go z notowaniami miedzi na rynku surowcowym. Cena czerwonego metalu po ostatnich spadkach znalazła się w rejonie minimów z połowy ubiegłego roku, a na wykresie w długim terminie ugruntowują się spadkowe tendencje.

Indeks sWIG80 coraz bardziej odstaje od peletonu

Jak na razie outsiderem koniunktury giełdowej w tym roku jest indeks najmniejszych spółek notowanych na GPW. Stopniowo realizują się zatem nasze przypuszczenia, iż ryzyko płynności w zestawieniu z bardziej selektywnym podejściem inwestorów w sytuacji napięć politycznych będzie niekorzystnie wpływało na zachowaniem najmniejszych spółek. Do obrazu tego dochodzi jeszcze coraz to ostrożniejsza polityka wyboru spółek do portfela ze strony OFE. Z technicznego punktu widzenia indeks sWIG80 kontynuuje średnioterminową korektę spadkową zapoczątkowaną w połowie listopada ub. r. z poziomu 15.100 pkt. W ramach kanału spadkowego zbliżamy się obecnie do ważnego wsparcia w okolicach 13.000-13.500 pkt., pokrywającego się jednocześnie z szczytem z połowy 2011 r.

Łagodna korekta na Wall Street

Jak na razie zawirowania na Starym Kontynencie spokojnie znosi giełda za Oceanem. Wczoraj główne indeksy Wall Street straciły na wartości, a jednym z bohaterów mniejszych indeksów był Russell 2000 grupujący małe przedsiębiorstwa (+0,3%). Gracze czekają obecnie na kolejne publikacje danych makro, których kulminacja przypada na koniec tygodnia, a dotyczy przede wszystkim sprzedaży detalicznej, cen producentów PPI i indeksu nastrojów Michigan Sentiment.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze