Analizy
www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rynek obojętny na dane makro

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 20 lutego 2013, 10:56

  • Powiększ tekst

Pozytywny nastrój inwestycyjny na świecie oraz korzystny odczyt danych makro dotyczących krajowej gospodarki, w dniu wczorajszym nie były w stanie wyrwać GPW z objęć spadkowej korekty. Z pewnością możemy mówić o niewykorzystanej szansy. Bierność strony popytowej nie pozwala indeksowi WIG powróć ponad istotny poziom 47 tys. pkt. Analogicznie ruchy  indeksu WIG20 od góry w dalszym ciągu ogranicza psychologiczna wartość 2.500 pkt.

Optymistyczne jedynie fragmenty sesji

Warszawski parkiet w dniu wczorajszym umiarkowanie pozytywnie zaprezentował się jedynie w wybranych fragmentach sesji. Byki podjęły walkę w pierwszych minutach notowań, korzystając ze wsparcia z otoczenia zewnętrznego. Indeks WIG20 zbliżył się na odległość kilku punktów do poziomu 2.500 pkt. Zwyżka wynosząca ok. 0,5% okazała się jednak wszystkim na tą chwilę, co mogli zaoferować kupujący. Mimo, iż w Europie Zachodniej trwał festiwal zakupów (indeks giełdy niemieckiej DAX zyskał 1,62%), w Warszawie w drugiej połowie sesji zapanowała niemoc.

Paliwówka w grze

Spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 najkorzystniej w dniu wczorajszym zaprezentowała się paliwówka. Kurs PKN Orlen przez cały dzień systematycznie przybierał na wartości. by ostatecznie zyskać 4,61%. Zamknięcie notowań naszej największej rafinerii wypadło na poziomie 53,3 zł, co oznacza nowe maksimum 7-mio miesięcznego trendu wzrostowego. Dość dobrze wypadły również notowania Lotosu (wzrost kursu o 2,28% do 40,3 zł). W tym przypadku możemy na tą chwilę mówić o próbie powrotu do głównego trendu wzrostowego. Po drugiej stronie znalazły się natomiast kursu banków. Niekorzystnie zaprezentowało się PKO BP. Presję podaży obserwujemy również na Pekao S.A. Niewykluczone, że jest to w dalszym ciągu efekt przeprowadzonych na początku roku dwóch sprzedaży znaczących pakietów akcji obu banków.

Dane makro nie rozruszały rynku

Z otoczenia danych makroekonomicznych wczoraj poznaliśmy pozytywne odczyty. Po pierwsze należy wspomnieć o publikowanym przed południem indeksie zaufania niemieckich inwestorów instytucjonalnych i analityków. Indeks ZEW w lutym br. wypadł znacznie lepiej od oczekiwań i został podliczony na poziomie 48,2 pkt. (prognoza 35,0 pkt. wobec 31,5 pkt. miesiąc wcześniej). Lepsze wieści nadeszły również z krajowego podwórka. Produkcja przemysłowa w styczniu br. wzrosła o 0,3 proc. r./r (spodziewano się spadku o 3,5 proc.), a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,4 proc. Na uwagę zwraca jedynie dalsza zapaść w budownictwie. Powyższe publikacje nie były w stanie rozruszać krajowe indeksy. W dniu dzisiejszym byki staną jednak przed kolejną szansą. Wczorajsze nowe maksima indeksów na Wall Street, powinny pomóc naszemu rynkowi.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych