Wzrosty na Wall Street w oczekiwaniu na dane o sprzedaży detalicznej
Środa na Wall Street przyniosła odbicie po serii kilku słabszych poprzednich sesji. W centrum uwagi ponownie znalazł się rynek długu, po tym jak powróciły na niego spadki. Rynek przygotowuje się też na czwartkowe dane na temat sprzedaży detalicznej, które mogą potwierdzić odbicie w gospodarce.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 236,36 pkt. (1,33 proc.) do 18.000,40 pkt.
S&P 500 zyskał 25,05 pkt. (1,2 proc.) i wyniósł 2.105,20 pkt.
Nasdaq Composite wzmocnił się o 62,82 pkt. (1,25 proc.) i wyniósł 5.076,69 pkt.
Po stabilizacji na początku tego tygodnia, spadki powróciły w środę na zachodnie rynki długu. Rentowności 10-letnich obligacji USA wzrosły w pobliże poziomu 2,48 proc., co jest ich nowym tegorocznym maksimum. Rentowności niemieckich 10-latek zbliżyły się do poziomu 1 proc.
Do wzrostów rentowności amerykańskich obligacji przyczyniły się wtorkowe, dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Wskaźnik JOLTS mierzący nowo utworzone miejsca pracy oraz powstałe wakaty wzrósł w kwietniu do 5,38 mln i jest to jego najlepszy wynik od grudnia 2000 r.
W środę nie planowana była publikacja istotniejszych danych makroekonomicznych z USA. Ważny będzie natomiast odczyt wskaźnika sprzedaży detalicznej za maj, który podany zostanie w czwartek. Rynek zakłada, że potwierdzi on, że gospodarka USA odbija po słabszym początku roku i zakłada jego wzrost o 1,2 proc. mdm, po tym jak w kwietniu pozostał bez zmian.
„Na dzisiejszej sesji rynek pozycjonował się pod jutrzejsze dane o sprzedaży detalicznej. Oczekuje się, że dane będą dobre biorąc pod uwagę wcześniejsze poprawiające odczyty z rynku pracy” – ocenił JJ Kinahan, główny strateg inwestycyjny w TD Ameritrade.
Rynek spekuluje, że poprawiające się w ostatnim czasie dane z amerykańskiej gospodarki skłonią Rezerwę Federalną do podwyżki stóp procentowych w nadchodzącym czasie. Większość ekonomistów na Wall Street zakłada, że amerykański bank centralny zdecyduje się na ten ruch we wrześniu. Najbliższe posiedzenie Fed zaplanowane jest w przyszłym tygodniu.
Inwestorzy śledzą doniesienia w sprawie Grecji. Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował w środę, że przekazane zostały Grecji zastrzeżenia do najnowszej propozycji porozumienia z wierzycielami w sprawie programu pomocowego, którą Ateny przedstawiły we wtorek.
Jak oświadczył rzecznik, komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici poinformował rząd Grecji, że jego najnowsze propozycje dotyczące reform, koniecznych do odblokowania ostatniej raty pomocy finansowej "nie odzwierciadlają dyskusji" między premierem Aleksisem Ciprasem a przewodniczącym KE Jean-Claude'em Junckerem, przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu oraz rozmowy między komisarzem Moscovicim i greckimi władzami z minionego poniedziałku.
PAP, sek