Analizy

Wzrosty na Wall Street dzięki odbiciu cen ropy oraz słowom prezesa EBC

źródło: PAP

  • Opublikowano: 21 stycznia 2016, 21:59

  • Powiększ tekst

Czwartkowa sesja na amerykańskich giełdach przyniosła odbicie po wcześniejszej wyprzedaży. Notowaniom indeksów pomagały rosnące ceny ropy naftowej oraz sugestia prezesa EBC Mario Draghiego o możliwości zwiększenia stymulacji monetarnej w strefie euro w marcu.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zyskał 0,74 proc. i wyniósł 15 882,68 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,52 proc. i wyniósł 1 868,99 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,01 proc. do 4 472,06 pkt.

W środę indeks S&P 500 spadł poniżej poziomu 1 860 pkt., co było jego najsłabszym wynikiem od 2014 roku.

Ceny ropy naftowej rosły w trakcie czwartkowej sesji, odbijając się tym samym od swoich najniższych poziomów od 2003 roku, na których znalazły się wcześniej w tym tygodniu.

Notowaniom surowca pomogły dane na temat jego zapasów w USA. Z raportu amerykańskiego Departamentu Energii (DoE) wynika, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,98 mln baryłek. To mniej niż sugerowały środowe odczyty American Petroleum Institute, które mówiły o wzroście zapasów o 4,6 mln.

Europejski Bank Centralny przeanalizuje swoją politykę na kolejnym posiedzeniu i możliwe jest, że wprowadzi w niej wtedy zmiany - oświadczył prezes Europejskiego Banu Centralnego.

Mario Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu czwartkowego posiedzenia banku oświadczył, że zmiany w polityce monetarnej EBC mogą być konieczne, ponieważ pogorszyła się sytuacja w światowej gospodarce.

Analitycy Barclays oceniają, że rośnie prawdopodobieństwo, iż EBC zdecyduje się na dalsze luzowanie polityki monetarnej w strefie euro w marcu.

"EBC posiada przestrzeń do dalszej obniżki stopy depozytowej o 10 pb, jak również dodatkowego luzowania ilościowego. Oceniamy, że pakiet zmian może zostać wprowadzony już na posiedzeniu w marcu, jeśli będzie się utrzymywała trudna sytuacja na rynkach finansowych, dalej będą spadały oczekiwania inflacyjne oraz euro będzie pozostawało relatywnie silne" - napisali w komentarzu analitycy Barclays.

EBC na styczniowym posiedzeniu pozostawił podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,05 proc. Stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,3 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Poprawa nastrojów na rynkach to również zasługa wypowiedzi wiceprezydenta Chin Li Yuanchao, który zadeklarował, że jego kraj wprowadzi nowe regulacje. Zadaniem nowych przepisów ma być zmniejszenie zmienności na rynku akcji w Chinach. Li dodał również, że intencją Chin nie jest dewaluacja juana.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 293 tys. z 283 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 278 tys.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w styczniu minus 3,5 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie minus 5,9 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na minus 10,2 pkt.

Lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne podała spółka telekomunikacyjna Verizon. Rezultat finansowy Verizon był lepszy od oczekiwań zarówno na poziomie zysku netto, jak i przychodów.

Lepszy od oczekiwań na poziomie zysku netto był również wynik finansowy spółki ubezpieczeniowej Travelers. Spółka rozczarowała jednak przychodami.

PAP, sek

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych