Obawy związane z Brexitem dołują indeksy PMI
Funt brytyjski traci na wartości po słabszych od oczekiwań wstępnych odczytach indeksów PMI za lipiec.
Przemysłowy PMI wyniósł 49.1 pkt., poniżej prognozowanych 50 pkt. Jeszcze gorzej wypadł usługowy PMI, odczytano 47.4 pkt., znacznie poniżej prognozowanych 49.2 pkt. Wydaje się iż managerowie obawiają się już o negatywny wpływ Brexitu na planowany zakup dóbr i usług. Funt brytyjski w reakcji na dane traci około 0,5% do głównych walut. Para GBPUSD handluje w okolicy 1.3160, para EURGBP w okolicy 0.8385, a para GBPJPY w okolicy 139.80.
Japoński jen notuje kursy w okolicy wczorajszych maksimów po tym jak zyskał ponad 1% do głównych walut po opublikowaniu przez radio BBC wywiadu z prezesem Banku Japonii. W opublikowanym wczoraj wywiadzie, który notabene był nagrany 17 czerwca, czyli przed Brexitem, prezes Kuroda powiedział iż nie ma możliwości wprowadzenia tzw. „helicopter money”, czyli bezpośredniego zaangażowania Banku Japonii w bezpośrednie finansowanie wydatków rządowych. Wypowiedź Kurody rozczarowała inwestorów, którzy sprzedawali jena w oczekiwaniu na wprowadzenie przez Bank Japonii tego rozwiązania już na przyszłotygodniowym posiedzeniu. Po publikacji wywiadu para USDJPY osiągnęła poziom 105.40, a obecnie handluje w okolicy 106 jenów. Natomiast para EURJPY osiągnęła poziom 116.12, obecnie handluje w okolicy 117 jenów.
Złoty jest stabilny, utrzymując kilkugroszowe umocnienie względem głównych walut uzyskane w tym tygodniu. Para EURPLN porusza się nieco poniżej poziomu 4.36, para USDPLN poniżej poziomu 3.95, a para CHFPLN nieco powyżej poziomu 4.00. Jedynie para GBPPLN traci aż 0,6%, handlując poniżej poziomu 5.20 w związku ze słabymi danymi odnośnie brytyjskich indeksów PMI.
Ropa naftowa WTI lokuje się z kursem w okolicy dwumiesięcznych minimów nieco powyżej 44 dolarów za baryłkę, a ropa Brent nieco powyżej 46 dolarów za baryłkę. Stany Zjednoczone zbliżają się do końca sezonu letniego, gdzie rośnie popyt na paliwa, a zapasy wciąż pozostają na wysokim poziomie. Złoto handluje w okolicy 1324 dolarów za uncję, kontynuując zapoczątkowaną w zeszłym tygodniu korektę spadkową.