Analizy

Zgoda w OPEC nie jest wciąż przesądzona

źródło: Andrzej Kiedrowicz, Chief Operating Officer, KOI Capital

  • Opublikowano: 29 listopada 2016, 12:16

    Aktualizacja: 29 listopada 2016, 12:18

  • Powiększ tekst

Ceny ropy naftowej WTI spadły ponownie poniżej 47 dolarów za baryłkę, ponieważ Iran i Irak zgłosiły zastrzeżenia do kartelu OPEC na temat dystrybucji ograniczeń w produkcji ropy.

Członkowie OPEC będą szukać rozwiązania na szczeblu ministerialnym. Do tego Arabia Saudyjska uważa, iż obcięcie produkcji nie jest wymagane do stabilizacji cen. Rosja natomiast zrezygnowała z uczestnictwa w jutrzejszym szczycie. Ropa WTI handluje obecnie 1,6 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia rynku w pobliżu poziomu 46,10 dolarów za baryłkę. Ropa Brent handluje obecnie 1,5 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia w pobliżu poziomu 48,30 dolarów za baryłkę.

Metale przemysłowe korygują mocne wzrosty z zeszłego tygodnia. Miedź tanieje dziś pierwszy raz od 7 dni. Za funta metalu trzeba zapłacić 2,63 dolarów, czyli 1,2 proc. mniej niż na wczorajszym zamknięciu. Ceny niklu również dziś tracą – 2,4 proc., a ceny cynku – 3,3 proc. Wpływ niespodziewanej wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich i jego zapowiedzi inwestycji w infrastrukturę na metale przemysłowe wygasa. Dodatkowo inwestorzy zastanawiają się, jak długo Chiny będą wstanie utrzymywać wzrost gospodarczy na obecnym poziomie przy jednoczesnym wychładzaniu rynku nieruchomości. Złoto powróciło dziś do spadków, za uncję szlachetnego kruszcu trzeba obecnie zapłacić około 1187 dolarów, 0,5 proc. mniej niż na początku dnia.

Dolar zyskuje dziś do jena ok. 0,7 proc. handlując w pobliżu poziomu 112,5 jenów. Natomiast amerykańska waluta jest w miarę stabilna do euro i funta. W dniu dzisiejszym inwestorzy oczekują na zrewidowany odczyt amerykańskiego PKB za III kwartał. Wstępny odczyt pokazał, iż PKB wzrosło o 1,4 proc. (w ujęciu zannualizowanym), dzisiejszy konsensus analityków wskazuje na 3 proc. wzrost. Poznamy również wstępny odczyt niemieckiej inflacji CPI za listopad.

Polski złoty nieznacznie traci do głównych walut. Para USDPLN zyskuje 0,3 proc. handlując w pobliżu poziomu 4,18, para EURPN zyskuje 0,1 proc. handlując w pobliżu poziomu 4,43, para CHFPLN zyskuje 0,1 proc. handlując w pobliżu poziomu 4,12, a para GBPPLN zyskuje 0,6 proc. handlując w pobliżu poziomu 5,21.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych