Analizy

EBC, ADP, RPP, PMI, ISM – bez rozczarowań

źródło: Tomasz Witczak, FMC Management

  • Opublikowano: 5 października 2016, 17:02

    Aktualizacja: 5 października 2016, 17:02

  • Powiększ tekst

Jaka sytuacja?

Dolar zyskiwał wczoraj na wypowiedzi Jeffreya Lackera z Fed, który zachęcał do wyprzedzającego podwyższania stóp procentowych w obronie przed potencjalnie zbyt dużą inflacją – ale w innych godzinach ten sam dolar tracił na wartości i np. dziś rano byliśmy przy 1,1220-30.

Pewien wpływ na to miały zapewne umacniające euro pogłoski o tym, że EBC ma zamiar zacząć stopniowo wycofywać się z operacji QE, tj. z dodruku pieniądza poprzez skup obligacji krajów Eurolandu. Agencja Bloomberg podała, że miałyby to być ruchy o 10 mld EUR miesięczne w ramach tego, co Anglosasi określają jako 'tapering'. Okazało się jednak, że biuro prasowe Europejskiego Banku Centralnego zdementowało te pogłoski. No cóż, pogłoski są przecież od tego, by im zaprzeczać – ale, jak mówił carski polityk Gorczakow, nie należy wierzyć w informacje niezdementowane. Co prawda nie wynika z tego wprost, że należy wierzyć w zdementowane, ale można to rozumowanie odrobinę podciągnąć.

Inna rzecz, że przecież polityka EBC jak dotąd była bardzo gołębia i na razie ustawiczna narracja była taka, że przynosi to zbawienne skutki, a jeśli są one jeszcze zbyt mało przekonujące, to dlatego, że pieniędzy wlewa się zbyt mało. Być może więc faktycznie historia o 'tapering' jest nieuprawniona.

PMI dla Strefy Euro (dla usług) nieznacznie przebił prognozę - była ustawiona na 52,1 pkt, faktyczny wynik to 52,2 pkt. W Niemczech spodziewano się 50,6 pkt, było 50,9 pkt. Eurostat podał z kolei, że sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w sierpniu o 10,8 proc. r/r. W Eurolandzie wyniki to -0,1 proc. m/m oraz +0,6 proc. r/r przy prognozie -0,2 proc. m/m, +1,5 proc. r/r.

Raport ADP ze Stanów trochę wypadł poniżej prognoz – wynika z niego, że we wrześniu w sektorze prywatnym poza rolnictwem przybyło 154 tys. nowych miejsc pracy, a zakładano 166 tys. Zamówienia (na dobra trwałe, dobra bez środków transportu i w przemyśle) wypadły nieco lepiej od założeń, dobrze zaskoczyły też indeksy PMI i ISM dla usług – np. ten ostatni miał wynieść 53 pkt, a faktyczny wynik to 57,1 pkt.

Generalnej konsolidacji na eurodolarze to nie zmieniło, niemniej w końcówce dnia znów jestesmy poniżej 'dwunastki', przy 1,1190.

Na złotym

GBP/PLN pozycjonuje się przy 4,88. To znamienne – oto bowiem przebito minima z połowy sierpnia. Rynek nie skorzystał z możliwości większego odbicia w rejonie 4,90 – aczkolwiek tak naprawdę podejrzewamy, że teraz taki ruch może nastąpić.

Na EUR/PLN nic specjalnie nowego nie nastało, niemniej mamy w miarę mocnego złotego – kurs to 4,29 (a były dziś wyjścia blisko 2,5 grosza wyżej). Na USD/PLN wykres pozycjonuje się przy 3,8315.

Co do krajowych wydarzeń, to wyżej pisaliśmy o sprzedaży według Eurostatu, natomiast RPP nie zmieniła stóp procentowych. Główna pozostała na poziomie 1,5 proc.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.