Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komentarz do rynku złotego: Złoty i pozostałe waluty regionu podążają za rynkiem bazowym

źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

  • Opublikowano · 26 lipca 2013, 13:23

  • 0
  • Tagi: akcje biznes EUR Euro euroland giełda gospodarka handel PLN waluty złotówka
  • Powiększ tekst

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie polskiej waluty w ślad za  zwyżką na rynku bazowym. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2265 PLN za euro, 3,1793 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4231 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu nieznacznie wzrosły oscylując blisko 4,06% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego nie przyniosło znaczących zmian – złoty osłabił się w kierunku 4,25 EUR/PLN, jednak ostatecznie skala ruchu pozostała ograniczona. Podobny scenariusz obserwowaliśmy na pozostałych walutach wchodzących w skład koszyka CEE co wskazuje, iż to nastroje na szerokim rynku są obecnie kluczowe. Wydarzeniem końcówki tygodnia miały być publikacje z Europy oraz USA, jednak odczyty w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami nie stanowiły istotnego czynnika dla rynku, który aktualnie przede wszystkim zmaga się z niską aktywnością uczestników obrotu. Postępujące wzrosty na notowaniach eurodolara skutecznie ograniczają próby korekty na złotym, jednak struktura ostatniej aprecjacji PLN rodzi zagrożenie, iż ewentualna, mocniejsza korekta na rynku bazowym istotnie wpłynie na płytkie krajowe notowania.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji fundamentalnych z kraju, stąd uwaga krajowych inwestorów w dalszym ciągu koncentrować będzie się na nastrojach na eurodolarze. Również szeroki kalendarz makroekonomiczny nie pozostawia złudzeń – w piątek możemy być świadkami mało ciekawego handlu przy ograniczonej aktywności uczestników obrotu. Jedyną bardziej znaczącą publikacją jest zaplanowany na 15:55 odczyt amerykańskiego indeksu Uniwersytetu Michigan  za lipiec (oczek. 84 pkt.). Inwestorzy czekają już przede wszystkim na zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie FOMC oraz piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które rozpatrywane będą przez pryzmat ewentualnych decyzji ws. programu QE.

Z rynkowego punktu widzenia notowania złotego oddaliły się od wsparcia na 4,20 EUR/PLN, szybko testując okolice oporu na 4,25 EUR/PLN. Brak znaczących impulsów w trakcie ostatniej sesji tygodnia najprawdopodobniej przyniesie niską zmienność i stabilizację w ww. zakresie.

Komentarze