Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

ECB łagodzi stanowisko, euro pod presją

źródło: Krzysztof Wańczyk, analityk

  • Opublikowano: 6 września 2013, 19:28

  • Powiększ tekst

Mimo, że w ostatnim czasie mieliśmy serię pozytywnych danych z gospodarki niemieckiej oraz wysokie odczyty wskaźników PMI, które pokazały przekroczenie recesyjnej granicy 50 pkt dla krajów peryferyjnych, to retoryka ECB pozostała nadal gołębia.

Na wrześniowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny (ECB) nie zmienił wysokości stóp procentowych, pozostawiając główną z ich na rekordowo niskim poziomie 0,5% (stopa depozytowa 0%). Decyzja była oczekiwana przez rynek. Niemniej, najważniejsza była konferencja prasowa po posiedzeniu, na której Mario Draghi skupiał się bardziej na wskazaniu „ciemnej strony” gospodarki, niż na jej pozytywnych aspektach.

Wprawdzie prezes Europejskiego Banku Centralnego nie podjął żadnej decyzji dotyczącej dalszego luzowania polityki monetarnej, ale w dalszym ciągu M. Draghi ma głowę opuszczoną i podkreślił, że EBC wciąż będzie musiał się zmierzyć z rosnącymi stopami rynku pieniężnego i dochodowościami obligacji na rynkach bazowych w związku z wygaszaniem QE przez Fed. Tym samym, powrót europejskich gospodarek do formy nie jest całkowicie wolny od ryzyk – szczególnie we Francji, gdzie tamtejsza gospodarka radzi sobie nieco słabiej.

Tak, jak oczekiwała większość analityków, doczekaliśmy się zatem potwierdzenia polityki stabilizacji stóp procentowych EBC z ust Mario Draghiego. Na rynku pojawiły się także spekulacje, że ECB może rozważyć również nową rundę LTRO, co z jednej strony obniżyłoby stopy rynkowe a z drugiej osłabiło euro. Nie wydaje się jednak, aby ten temat był oficjalnie podjęty w najbliższych miesiącach.

W rezultacie, dolar okazał się bardziej atrakcyjną walutą w trakcie ostatnich godzin handlu. Pomogły w tym, lepsze od oczekiwań dane o liczbie nowych bezrobotnych oraz indeks ISM dla usług, które przełożyły się na pozytywne nastroje inwestorów. W minionym tygodniu liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła o 9 tys. do 323 tys. Ekonomiści oczekiwali wartości na poziomie 330 tys. wobec 332 tys. tydzień wcześniej po korekcie z 331 tys.

Tymczasem indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług wyniósł w sierpniu 58,6 pkt., podczas gdy rynek spodziewał się, że indeks wyniesie 55 pkt., wobec 56 pkt. w lipcu. Ze zdecydowanymi ruchami inwestorzy czekają jednak na piątkowe dane o rynku pracy, które pomogą wywnioskować, czy Rezerwa Federalna zacznie ograniczać program skupu obligacji we wrześniu, czy nie.

Na wykresach:

EUR/USD

Piątkową sesję rozpoczynamy od delikatnego umocnienia euro względem dolara(max. możliwe odreagowanie ogranicza opór na wysokości 1,3170). Pretekstem do odbicia okazała się ważna strefa wsparcia rozciągająca się w przedziale 1,3100-1,3115. Ten obszar może chwilowo zablokować deprecjację „wspólnej waluty”, aczkolwiek w dłuższym horyzoncie czasowym presja podażowa na tej walucie nadal może się utrzymywać – mając na uwadze rozwinięcie konfliktu syryjskiego, co wspiera waluty z koszyka „safe haven”, jak również gołębią retorykę ECB, który z dystansem podchodzi do założeń makroekonomicznych krajów strefy euro. Tym samym, strefa 1,3100-1,3115 może okazać się mało skuteczna, co w rezultacie może implikować za sobą wydłużenie impulsu spadkowego do 1,3000-1,3025.

GBP/USD

Przy ważnej strefie oporu na poziomie 0,9475 oscylują notowania pary GBP/USD. Ten poziom może sprowokować część inwestorów do realizacji zysków, czego konsekwencją może być niewielkie cofnięcie do 0,9400-0,9415. Niemniej w dłuższym horyzoncie czasowym należy oczekiwać dalszego umocnienia funta brytyjskiego do 0,9630 ze względu na bank centralny Anglii nadal zachowuje ekspansywną politykę monetarną. Na wczorajszym posiedzeniu Bank Anglii (BoE) nie zmienił stóp procentowych, pozostawiając główną z nich na rekordowo niskim poziomie 0,5%, oraz nie zmienił też wartości program skupu aktywów w ramach ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE), utrzymując go na dotychczasowym poziomie 375 mld GBP.

Krzysztof Wańczyk
Analityk

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych