Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Korekta nie dziwi, ale jej siła już tak

źródło: Michał Janik, doradca inwestycyjny Skandia Życie TU S.A.

  • Opublikowano: 17 grudnia 2013, 05:43

    Aktualizacja: 17 grudnia 2013, 11:26

  • Powiększ tekst

Początkowe dni grudnia przyniosły wyraźne spadki cen akcji na warszawskiej giełdzie. Samo wystąpienie korekty nie jest zaskakujące, ziścił się bowiem scenariusz, o którym wspominaliśmy w poprzednim podsumowaniu miesiąca. Zaskakująca jednak jest skala przeceny – grudzień kojarzony jest bowiem raczej z często występującymi wzrostami, tradycyjnie zwanymi „rajdem św. Mikołaja” oraz dobrym zachowaniem cen akcji w ostatnich dniach roku, kiedy o wyniki portfel szczególnie przykładnie dbają instytucje finansowe.

Silne spadki cen akcji w tym okresie mogą zatem zastanawiać, nawet  w kontekście wcześniejszej euforii, która wyprowadziła stopy zwrotu funduszy małych i średnich spółek na poziomy sięgające 50% w skali roku. Skala przeceny jest tym bardziej niespodziewana, że sygnałów do tak mocnego rozchwiania naszego rynku płynących z zagranicy w zasadzie nie było. Co prawda, początek grudnia generalnie okazał się słaby dla rynków akcji, ale to na GPW spadki okazały się szczególnie dotkliwe.

Sytuację części akcyjnej portfela powinna w pewnym stopniu poprawiać zalecana przez nas dywersyfikacja regionalna, w szczególności zakładająca ekspozycję na rynek akcji w USA, który po długiej serii wzrostów wciąż pozostaje silny. Jednak i ta siła może powoli przygasać, zwłaszcza, że wspieranie rynku kapitałowego dodrukiem pieniądza kiedyś się skończy, a dalsza poprawa koniunktury w gospodarce USA decyzję o wygaszaniu wsparcia paradoksalnie może tylko przyśpieszyć.

Wyraźna przecena polskiego rynku akcji w naszej ocenie wciąż nie powoduje, iż lokalna hossa odeszła w zapomnienie. Powrót na ścieżkę wzrostów może być jednak wyboisty, w dużej mierze za sprawą problemów specyficznych dla polskiego rynku kapitałowego. Po pierwsze, wygasa stabilizująca oraz pro-wzrostowa siła zakupowa OFE. O ile większość funduszy ma w przybliżeniu zbilansowane portfele w świetle nowych regulacji wprowadzonych reformą systemu emerytalnego, to ich potencjał zakupowy w zasadzie wygasł. Ponadto, dość duży ruch zrobił się na rynku ofert pierwotnych, odsysających pieniądz z obrotu akcjami już notowanymi. Po bardzo słabym dla IPO pierwszym półroczu, w ostatnim czasie nastąpiło wyraźne pobudzenie oferujących nowe akcje, w tym spółek Skarbu Państwa, kończących okres wielkich prywatyzacji. Ostatni debiut – Energi, który wypadł blado - może na pewien czas działać rozczarowująco na rzesze drobnych inwestorów. To kolejna grupa obok OFE, której działalność zakupowa na lokalnym rynku akcji może na pewien czas przygasnąć.

Do tego dochodzą fundusze akcji, które do niedawna były napędzane m.in. rzeką pieniędzy wylewającą się z niskooprocentowanych lokat bankowych, a które mogą mieć „krótką przerwę w zasilaniu” – gdy część potencjalnych nowych klientów funduszy, obserwująca skutki ostatniej korekty uświadomi sobie, że fundusz akcyjny to jednak nie to samo, co lokata w banku.

Czy warto nadal utrzymywać portfel wypełniony produktami związanymi z rynkiem akcji? Naszym zdaniem tak, choć tak jak na to zwracaliśmy uwagę przed miesiącem – z uwzględnieniem rozproszenia geograficznego (neutralizującego skutki ewentualnego odpływu pieniądza z rynków rozwijających się do USA) oraz ze zwiększoną ostrożnością w przypadku inwestycji w fundusze, które mogą napotykać na bariery płynności w przypadku kontynuacji korekty (np. produkty małych i średnich spółek).


Michał Janik, doradca inwestycyjny Skandia Życie TU S.A.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uwaga!

TYLKO U NAS, wSklepiku.pl, możesz jeszcze nabyć archiwalne numery dwumiesięcznika"Na Poważnie"!

Nr.3/4 (czerwiec - lipiec 2012)

Dwumiesięcznik

Nr 5/6 (wrzesień - październik 2012)

Dwumiesięcznik

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych