Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

DM PKO: Polska wchodzi w okres spowolnienia gospodarczego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 października 2012, 12:50

    Aktualizacja: 30 października 2012, 13:23

  • Powiększ tekst

Zmniejszone ryzyko znacznego spowolnienia gospodarczego i rozpadu strefy euro dzięki QE3 i OMT oraz wyraźna determinacja FED, EBC i polityków europejskich wprowadziła na rynki optymizm. Wzrosła chęć do podejmowania ryzyka i wzrosły ceny aktywów.

Z drugiej strony istnieje szereg ryzyk, które mogą doprowadzić do rozczarowania wzrostem gospodarczym i spowodować, że optymizm szybko wyparuje z rynków akcji. W USA jest to nierównowaga fiskalna i nadchodzący „klif”, w Europie problemy krajów południowych i ryzyko stagnacji z powodu oszczędności budżetowych, a w Chinach osłabienie koniunktury, która również coraz bardziej zależy od luzowania monetarnego i pakietów infrastrukturalnych.

W Polsce wchodzimy właśnie w okres 2-3 kwartałów wyraźnego spowolnienia, gdzie wzrost gospodarczy spadnie z ponad 3% do około 1%, głównie z powodu osłabienia inwestycji i spadku popytu konsumpcyjnego. W całym 2013 r. oczekujemy 2% wzrostu PKB, a w 2014 r. przyspieszenia do 3%. Nadzieje na ożywienie związane są z umocnieniem gospodarki Niemieckiej, które z kolei zależy w dużej mierze od eksportu do Chin. W przyszłym roku gwałtowny spadek inwestycji w Polsce jest już nieunikniony, pakiet stymulacji fiskalnej zapowiedziany przez premiera będzie miał minimalny wpływ na poprawę tego obrazu. Również obcięcie stóp o 75bps to według naszych szacunków zaledwie 0,3% dodatniego wpływu na PKB. Z drugiej strony jeżeli pod koniec tego roku w kolejnej budżetowej perspektywie Polska otrzyma 70-80 mld EUR z UE będzie to pozytywny sygnał w średnim terminie.

Dla rynku akcji oznacza to trzy kwartały słabych wyników i spadek średniego EPS o ponad 20% w 2012 r. i o kolejne 5-6% w 2013 r. (chociaż ryzyko jest raczej po stronie obniżania prognoz i gorszych, niż lepszych wyników). Dodatkowo polscy eksporterzy mogą znaleźć się przejściowo w pułapce mocnej waluty (oczekiwania na poprawę) i jeszcze wciąż słabego fundamentalnie popytu. Inaczej mówiąc nawet przy realizacji scenariusza bazowego fundamenty nie będą wyglądać zachęcająco. Po drugie, ożywienie w USA, Niemczech czy wzrost w Chinach mogą się ustabilizować na relatywnie niskich poziomach i cały czas zależeć od monetarnej i fiskalnej „kroplówki”. Wówczas rozczarowanie może być bardzo prawdopodobne.

 

DM PKO BP

 

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.