Litewska ambasador w Chinach wezwana na konsultacje
Z powodu konfliktu dyplomatycznego dotyczącego Tajwanu, Litwa wezwała na konsultacje swą ambasador w Chinach Dianę Mickevicziene – poinformował w piątek litewski resort spraw zagranicznych
Czytaj tez: Chiny chcą ukarać Litwę
Czytaj też: 12 białoruskich żołnierzy przekroczyło granicę z Litwą
Od 4 września ambasador Litwy w Chinach zostaje wezwana na konsultacje w związku z oświadczeniem Chin z dnia 10 sierpnia. Ambasada Litwy w Chinach pracuje w normalnym trybie – napisano w komunikacie MSZ Litwy.
Chiny 10 sierpnia odwołały swojego ambasadora w Wilnie i zażądały od Litwy wycofania ambasadora w Pekinie. Powodem takiej decyzji jest plan utworzenia w litewskiej stolicy przedstawicielstwa Tajwanu, który chińskie władze uważają za część swojego terytorium.
Chińskie MSZ oświadczyło, że władze Litwy, pozwalając na otwarcie przedstawicielstwa pod nazwą „Tajwan”, „nie zważały na wielokrotne oświadczenia Chin i artykułowanie potencjalnych konsekwencji”. Oceniono, że działania Litwy podważają suwerenność Chin. „Chiński rząd wyraził kategoryczny sprzeciw wobec tego posunięcia. Chiny podjęły decyzję o odwołaniu swojego ambasadora na Litwie i zażądały od rządu litewskiego odwołania swojego ambasadora w Chinach” – zakomunikowano.
Litwa ogłosiła wcześniej w tym roku, że planuje otworzyć własne przedstawicielstwo na Tajwanie i przekazała na wyspę 20 tys. dawek szczepionki przeciwko Covid-19. Tajwan z kolei poinformował o utworzeniu na Litwie swej nowej misji. Władze w Tajpej ogłosiły, że placówka będzie nosić nazwę Tajwańskie Przedstawicielstwo na Litwie, co jest pierwszym przypadkiem użycia nazwy wyspy w jednym z jej biur w Europie; zazwyczaj używa się tylko nazwy „Tajpej”.
Jedynie kilkanaście państw ma formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, ale wiele innych ma de facto ambasady, które często są określane jako biura handlowe.
PAP/mt