PGE wsparła zakup oryginalnych dokumentów Armii Krajowej
Fundacja PGE przekazała kolejną darowiznę dla Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego na zakup oryginalnych dokumentów konspiracyjnych Armii Krajowej z lat 1943-1944. Na zbiór składają się raporty, sprawozdania z walk, meldunki sytuacyjne z oddziałów wchodzących w skład II Rejonu I Obwodu Śródmieście Południe AK
PGE kolejny raz została fundatorem zbioru dokumentów oddziałów powstańczych, które zostaną przekazane do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, w celu uzupełnienia bezcennej kolekcji archiwaliów. Szczególnie dla nas ważne jest to, że te dokumenty dotyczą walk powstańczych, które miały miejsce w rejonie Ronda de Gaulle’a i ulicy Mysiej w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba PGE. To właśnie w tych okolicach toczyły się m.in. walki Batalionu „Miłosz” czy Batalionu Iwo, których raporty, meldunki i rozkazy, dzięki naszemu wsparciu, będzie można zobaczyć w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W zbiorze znajdują się m.in. rozkaz specjalny Bogumiła z 2 października 1944 r. na temat nadchodzącej kapitulacji, protokół Batalionu „Miłosz” na temat skrytki z 20 września 1944 r., raporty ze zdobycia Małej „Pasty”, rozkaz dzienny z informacją o awansach, ze spisem pseudonimów i odcinka, w którym walczył dany żołnierz. Zbiór zasiliły również meldunki, m.in. dowódcy Batalionu Iwo, informujący o zasypaniu na ulicy Skorupki 3 sześciu żołnierzy i o awansie dwóch żołnierzy biorących udział w akcji ratunkowej oraz meldunek sytuacyjny z godziny 21, który zawiera informację na temat położenia i działań nieprzyjaciela, działań własnych, stratach własnych, zdobyczach i stanie moralnym żołnierzy.
Fundacja PGE prowadzi działania społeczne m.in. nastawione na edukację i pielęgnowanie pamięci historycznej. W ramach projektów własnych Fundacja PGE prowadzi projekt „Tablice Pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II Wojny Światowej w Warszawie. Link do filmu, YouTube:
Czytaj też: Fundacja PGE zrewitalizuje plac Męczenników Warszawskiej Woli
PGE/KG