Przewodnik BBC: Jak zadbać o siebie w domu po złapaniu Covida
W przypadku infekcji COVID-19 należy trzymać się z dala od innych ludzi, aby ich nie zarazić. Warto jednak poinformować znajomych, że jest się chorym, aby nie zmagać się z dolegliwościami w samotności – informuje portal bbc.com w poradniku. Mogą być oni pomocni choćby w zaopatrzeniu w żywność czy leki. Należy się zwrócić po pomoc do służby zdrowia. Można liczyć na wsparcie ze strony lekarzy
Objawy
Przy zachorowaniu na któryś z nowych wariantów covida, taki jak Delta czy Omikron, u wielu osób występują łagodne objawy albo nie ma objawów wcale, a więc bezpiecznie można przebyć infekcję nawet nie wychodząc z domu.
Główne objawy, jakie wymienia BBC na postawie danych brytyjskiej służby zdrowia (NHS), to:
- uciążliwy kaszel
- wysoka temperatura
- utrata lub zmiana węchu lub smaku
Główne pięć objawów COVID-19, o jakich służba zdrowia otrzymuje informacje od setek tysięcy chorych, są jednak podobne do typowych objawów przeziębienia – czytamy na bbc.com. Należą do nich:
- katar
- ból głowy
- zmęczenie
- kichanie
- ból gardła
Odpoczywaj
Jeśli słabo się czujesz, warto wiedzieć o kilku rzeczach, które najprawdopodobniej okażą się pomocne.
Należy przede wszystkim wypoczywać, pić dużą ilość wody oraz zażywać paracetamol lub ibuprofen – pozwoli nam to poczuć się lepiej.
W przypadku kaszlu, należy raczej spróbować leżeć na boku lub siedzieć prosto, niż leżeć na plecach.
Siedzenie jest też raczej lepsze od leżenia, jeżeli wystąpią niewielkie objawy duszności.
Warto także spróbować:
- wdychać powietrze powoli przez nos i wydychać ustami
- mieć wyprostowane ramiona i nie siedzieć skulonym, można pochylić się lekko do przodu trzymając ręce na kolanach
- przykręcić trochę ogrzewanie i zadbać w domu o świeże powietrze
Trudności w oddychaniu
Warto zaopatrzyć się w przyrząd zwany pulsoksymetrem, pozwalający sprawdzić poziom nasycenia tlenem krwi. W celu wykonania pomiaru do środka wkłada się palec. Warto wykonywać ten pomiar w miarę regularnie, podobnie do mierzenia temperatury.
Niski poziom tlenu we krwi może być znakiem, że stan zdrowia się pogarsza.
Odczyt 95 lub wyższy jest normalny. Jeśli wskazanie pulsoksymetru spada do 93 lub 94 i utrzymuje się przez godzinę lub dłużej, należy skontaktować się z lekarzem i poprosić go o poradę. Jeśli wskazanie wynosi 92 lub jest niższe (urządzenie powinno być certyfikowane oznaczeniem CE i stosowane zgodnie z załączoną instrukcją użytkowania) należy bezwzględnie zadzwonić na pogotowie lub zwrócić się po pomoc do służby zdrowia w związku z sytuacją zagrożenia życia.
Smartwatche i smartfony jako pulsoksymetr
Pulsoksymetry dostępne są w sklepach internetowych i na Allegro, najkrótszy czas oczekiwania na przesyłkę to kilka dni.
Znajdujące się w sprzedaży popularne smartwatche także oferują funkcję pomiaru natlenienia krwi.
Jak czytamy na portalu whatnext.pl, pulsoksymetry w zegarku są dostępne już od kilku lat. Większą popularnością cieszą się od 2020 r. Są różnie określane przez sprzedawców, np. jako urządzenia do pomiaru SpO2, stopnia natlenienia krwi czy poziomu tlenu we krwi lub saturacji.
Saturację zmierzymy niemal wszystkimi zegarkami firmy Honor Huawei (w tym opaski takie jak Honor Band 5, czy Huawei Band 4), nowszymi zegarkami Apple Watch, Samsung Galaxy Watch3 oraz Watch2 Active – czytamy na whatsnext.pl.
Funkcja ta jest więc w inteligentnych zegarkach, a także w opaskach szeroko dostępna. W funkcję pulsoksymetru wyposażone są także smartfony Samsunga, również niektóre starsze wersje. Mają ją urządzenia od Galaxy Note 4 do Galaxy S10.
Czytaj też: Fauci: Zaszczepieni Amerykanie niech lepiej siedzą w domu [wideo]
bbc.com/whatnext.pl/gov.pl / mt