Orlen: Banki zainteresowanie współfinansowaniem Ostrołęki
PKN Orlen odnotował duże zainteresowanie banków finansowaniem dla budowy elektrowni Ostrołęka C i spodziewa się podobnego zainteresowania także w przypadku dwóch kolejnych projektów bloków gazowych, poinformował dyrektor wykonawczy Orlenu ds. energetyki Jarosław Dybowski
Przetestowaliśmy, jakie są możliwości finansowania budowy Ostrołęki. Jesteśmy po wygranej aukcji rynku mocy - mamy dwa kontrakty mocowe, na Ostrołękę i na Grudziądz. Przy wsparciu z rynku mocy, oczywiście, te projekty się bronią - powiedział Dybowski podczas panelu na Ogólnopolskim Kongresie Energetyczno-Ciepłowniczym PowerPol.
Zainteresowanie banków przerosło nasze oczekiwania, jeśli chodzi o Ostrołękę. Spodziewamy się podobnego zainwestowania przy Grudziądzu. I jeżeli pospieszymy się z projektem Gdańska, a wszystko wskazuje na to, że chcemy to zrobić w szybkim tempie, to również jeszcze apetyt banków na finansowanie projektów gazowych będzie - dodał.
Zapewnił też, że elektrownia Ostrołęka C będzie wybudowana w 2026 r.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Czytaj też: USA negocjują dostawy gazu dla Europy. Komisarz UE: My też
isbnews.pl/mt