EBC ostrzega przed cyberatakami ze strony Rosji
Europejski Bank Centralny ostrzega banki przed potencjalnym, finansowanym przez Rosję cyberatakiem, który może zostać przeprowadzony w miarę narastania napięć z Ukrainą
Jak wskazują dane Check Point Research, w zeszłym roku sektor bankowy doświadczył 50 proc. wzrostu ataków, natomiast w styczniu przeciętna polska organizacja z sektora finansowego doświadczała około 960 prób cyberataków w tygodniu.
Europejski Bank Centralny (ECB), który nadzoruje największych europejskich pożyczkodawców, został poinformowany o potencjalnych cyberatakach na banki ze strony Rosji – donosi Reuters.
Sektor bankowy doświadczył w zeszłym roku 53% wzrostu cyberataków w porównaniu do 2020 r. W przypadku bezpieczeństwa cybernetycznego, zapobieganie jest zawsze lepsze niż późniejsze reagowanie na atak. Odpowiadając na wydane przez ECB ostrzeżenie, banki i instytucje finansowe muszą zareagować już teraz - zaznacza Ian Porteous, Dyrektor Regionalny UK&I ds. Inżynierii Bezpieczeństwa w Check Point Software.
Do tej pory europejski regulator skupiał się na zwykłych oszustwach, które rozkwitły w czasie pandemii, jednak kryzys na Ukrainie skierował jego uwagę na cyberataki z Rosji. Wg jednego z rozmówców Reutersa, ECB już rozpoczął rozmowy z bankami na temat ich zabezpieczeń.
Nie jest zaskoczeniem, że ten sektor jest atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. W ostatnich latach handel online gwałtownie się rozwinął, w wyniku czego wzrosła liczba osób przekazujących swoje dane firmom zewnętrznym świadczącym usługi finansowe. Pracownicy sektora bankowego pracują niemal wyłącznie z kontami, danymi osobowymi i innymi wrażliwymi danymi klientów. Mają one ogromną wartość dla przestępcy, który mógłby wykorzystać je dla okupu, do przekierowania płatności lub po prostu sprzedać je w darknecie – dodaje ekspert Check Point Software.
Jak informuje Check Point Research, sektor bankowo-finansowy doświadczył w 2021 roku wzrostu prób ataków cybernetycznych o ponad 50 proc. Jednocześnie jest to najmocniej narażony na ataki sektor gospodarki w Polsce, który w styczniu 2022 doświadczał aż 960 ataków na organizację w tygodniu. Dane te pokazują, jak istotnym elementem ich działalności są systemy bezpieczeństwa, o które niepokoi się Europejski Bank Centralny.
Co zatem można zrobić? Jak już wspomniałem, najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie. Instytucje finansowe, zamiast koncentrować się wyłącznie na strategiach naprawczych, powinny zwrócić uwagę na kompleksowe rozwiązania, które zapewniają widoczność i wgląd w czasie rzeczywistym. Zamiast posiadać kilka oddzielnych rozwiązań bezpieczeństwa, niezgrabnie połączonych, firmy powinny skupić się na bezpieczeństwie jako architekturze samej w sobie, konsolidując łatki, segmentację, audyty, kontrolę dostępu i wiele innych, w jeden ujednolicony zestaw procesów - wyjaśnia Ian Porteous.
Czytaj też: Czy rosyjscy hakerzy stoją za cyberatakami na europejskie koncerny naftowe?
Mat.Pras./KG