Trybunał Konstytucyjny analizował rozporządzenia, które zdążyły przestać obowiązywać
Trybunał Konstytucyjny ustosunkował się do wniosków w sprawie dwóch rozporządzeń o szczególnych zasadach rachunkowości Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Ciekawostką jest to, że rozporządzenia te zanim doczekały się wyroku przestały obowiązywać.
Chodzi o nieobowiązujące już dwa rozporządzenia wydane przez Ministerstwo Finansów 30 grudnia 2011 i 15 stycznia 2013 r., nakładające na SKOK-i obowiązek dokonywania wyceny aktywów i pasywów każdej z kas oraz dokonywania odpisów aktualizujących.
Skarżące je dwie grupy posłów stawiały zarzut niezgodności z artykułami Konstytucji w wielu punktach rozporządzeń. Podnosili m.in., że odpisy naruszały swobodę gospodarczą spółdzielni, dyskryminowały SKOK-i wśród innych podmiotów na rynku i miały negatywny wpływ na wyniki finansowe kas.
Pogląd o niekonstytucyjności zawartych w rozporządzeniach przepisów podzielił w oficjalnym stanowisku Prokurator Generalny, pomimo to na wtorkowej rozprawie w Trybunale przedstawiciel prokuratury wniósł o umorzenie postępowania odnośnie rozporządzenia z 2011 roku.
Po przeciwnej stronie urzędnicy Ministerstwa Finansów odpierali zarzuty skarżących argumentując, że regulacje te były zgodne z ustawą o rachunkowości i Konstytucją, a wprowadzone zostały po to, by uszczegółowić obowiązki wynikające z ustawy.
Wyrokiem Trybunału roszczenia skarżących zostały odrzucone. Jednak Przewodniczący składu sędziowskiego wyraził zdanie odrębne, w którym przyznał, że podczas wydawania rozporządzeń naruszone zostały zasady przyzwoitej legislacji.
Wyrok Trybunału został skomentowany na konferencji prasowej zorganizowanej przez zarząd Krajowej SKOK.
„Te rozporządzenia miały istotne znaczenie w momencie, kiedy SKOK-i zostały objęte nadzorem KNF. Wtedy nadzór wykonał audyty. Wyniki finansowe SKOK-ów zostały wypaczone przez te rozporządzenia. Dlatego złożyliśmy wnioski skarżące, dzięki którym Ministerstwo Finansów przyspieszyło prace i wydało trzecie rozporządzenie, dziś obowiązujące. Zwróćmy uwagę na odrębne zdanie Przewodniczącego w temacie art. 92 Konstytucji oraz stwierdzenie Prokuratora Generalnego o niekonstytucyjności rozporządzeń. To jest preludium do sprawy głównej. Mam nadzieję, że do lipca 2014 roku Trybunał Konstytucyjny już w pełnym składzie rozważy wnioski złożone przez grupę posłów na sejm, senatorów, ale również przez Prezydenta RP, skarżące niektóre przepisy tzw. dużej nowelizacji ustawy o SKOK”
- mówi senator Henryk Cioch, wybitny znawca problematyki spółdzielczej.
Anna Raciniewska, Ewa Tylus
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Sprawdź nasze najnowsze oferty promocyjne na książki!
Szczegóły promocji wSklepiku.pl!