Informacje

fot. Paweł Bobołowicz
fot. Paweł Bobołowicz

Ukraina: "Co chwila, tak mi się wydaje, ktoś przy nas umiera"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 lutego 2014, 11:09

  • 3
  • Powiększ tekst

Na Ukrainie trwa kolejny dzień krwawych starć. Obecni są tam też polscy dziennikarze, z narażeniem życia przynoszący nam nowe informacje.

Redaktor Dawid Wildstein, obecny na Majdanie, przy pomocy Facebooka przekazuje kolejne informacje.

Krótki, nieprzyjemny świst. I już. Człowiek obok mnie się osuwa bez przytomności, może bez życia, nie wiem. Nie rusza się. Snajperzy nie celują w pierwszą linię frontu. Strzelają żeby terroryzować. W drugą, trzecią linie, w służby pomocnicze. Wtedy w dziennikarzy nie strzelali. Miałem szczęście.

Hotel Ukraina odcięty z powodu ostrzału. Strzelali nawet do nas, dziennikarzy. Udało się schować w budynku.
Jakaś ratowniczka usiłuje ratować rannego. To chyba jej znajomy. Płacze i nie chce się dać odciągnąć. W końcu reszta sanitariuszy siłą ją odpycha. Patrzy na swojego znajomego przez chwilę a potem pomaga rzucić jego zwłoki w kąt. Noszy jest za mało, a pracy dużo.

W hotelu Ukraina szpital. Co chwila, tak mi się wydaje, ktoś przy nas umiera.

Na Instytuckiej wciąż leżą ludzie. Ratownicy nie są w stanie do nich dojść bo są ostrzeliwani.

Ludzie wciąż padają. Ofiar jest bardzo wiele. Stoimy z Pawłem na rogu barykad Instytuckiej. Medyk krzyczy, że strzelają też z karabinów. Wnoszą człowieka z porwaną szyją.

Uciekamy. Nad nami potężny, spalony budynek prospiłek, który wciąż dymi. Mijamy babcie z drewnianą pałą.

Niewiele zapowiadało ten koszmar. Nagle, podczas pozycyjnych walk, Berkut zaczął się wycofywać. Bojownicy ruszyli za nim. Ja byłem przy instytuckiej, Paweł Bobołowicz bardziej na prawo. W pewnym momencie przy nim wybuchł skład koktajli mołotowa. A potem się zaczęło. Strzały wszędzie. Zaplanowana rzeź.

Majdan wziął w niewolę kilku żołnierzy wojsk wewnętrznych. W przeciwieństwie do Berkutu – nie torturuje ich, ale się nimi opiekuje i opatruje rany.

Strategicznie to wycofanie się Berkutu może mieć tylko jeden sens. Albo pułapka by rozstrzelać jak najwięcej ludzi. Albo wstęp do wkroczenia wojsk.

Wszyscy nasi chyba bezpieczni.

Facebook/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze