INWAZJA NA UKRAINĘ
Resort gospodarki Niemiec: Projekt NS2 „praktycznie martwy”
Rzeczniczka ministerstwa gospodarki Niemiec Annika Einhorn stwierdziła, że z powodu prowadzonej przez Rosję inwazji na Ukrainę projekt Nord Stream 2 jest „praktycznie martwy”. Niemcy będą zwiększać import gazu z innych kierunków niż rosyjski, w tym z Holandii i – tak jak Polska – z Norwegii – informuje serwis Biznesalert.pl
W zeszłym tygodniu porozumieliśmy się z Norwegią i Holandią ws. dostaw gazu. Jeżeli będzie potrzeba, możemy w porozumieniu z naszymi partnerami zwiększyć wolumeny dostaw. Jeżeli chodzi o projekt Nord Stream 2, przez to co dzieje się na Ukrainie możemy powiedzieć, że tak naprawdę jest on martwy – powiedziała cytowana na portalu Biznesalert.pl Annika Einhorn.
Rzeczniczka zapewniła, że mimo trudnej sytuacji z dostawami, magazyny gazu w Niemczech są napełniane. Cały czas je uzupełniamy. W obecnej chwili są one wypełnione w 38,6 proc. pojemności, ale ich stopień wypełnienia rośnie cały czas – wyjaśniła Einhorn.
Dzięki pragmatycznej polityce rosyjskiej, wymierna część magazynów gazu położonych na terytorium Niemiec przeszła praktycznie w rosyjskie ręce. Ostatnio ten proces odwracano, i kompetencje rosyjskich spółek sprawujących własność nad magazynami wracały do administracji Niemieckiej.
Nord Stream 2 miał być kolejną, omijającą państwa tranzytowe, inwestycją rosyjskiego Gazpromu i jego europejskich partnerów, pozwalająca na przesyłanie 55 mld m sześc. gazu rocznie – informuje Biznesalert.pl. Gazociąg jest gotowy i niemal oddany do użytku, niemal, bo do jego uruchomienia zabrakło decyzji administracyjnej standardowo wydawanej przez agencją ds. sieci Niemiec – BnetzA.
Po inwazji Rosji na Ukrainę kanclerz Olaf Scholz zdecydował o wycofaniu pozytywnej opinii ministerstwa gospodarki, która warunkowała wydanie decyzji przez BNetzA. Rosyjsko-szwajcarska spółka Nord Stream 2AG – operator gazociągu – złożyła na początku lutego w sądzie w Szwajcarii wniosek o upadłość.
Czytaj też: Skąd gaz jeśli nie z Rosji? Katar stawia Niemcom warunki
biznesalert.pl/mt