UOKiK wypowie się o spółce Synthos Green Energy i GE-Hitachi
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał w poniedziałek, że bada wniosek o zgodę na powołanie w Polsce przez Synthos Green Energy i GE-Hitachi Nuclear Energy International (GEHI) spółki - przedstawiciela handlowego GEHI w zakresie technologii reaktorów SMR
Jak zaznaczył UOKiK, zamiar koncentracji został zgłoszony 1 czerwca 2022 r. Polega na utworzeniu przez SGE i GEHI wspólnego przedsiębiorcy z siedzibą w Warszawie. SGE i GEHI będą sprawowały wspólną kontrolę nad nowo utworzonym podmiotem, co stanowi koncentrację w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów - zaznaczył UOKiK.
Według informacji Urzędu, stworzony podmiot będzie przedstawicielem handlowym GEHI w zakresie technologii małych reaktorów modułowych (SMR).
Jak zaznaczył UOKiK, podstawowym celem działalności należącej do grupy Synthos SGE jest rozwój i wdrażanie technologii zeroemisyjnych, w tym energetyka jądrowa oparta o małe reaktory. Z kolei GEHI prowadzi działalność w światowym przemyśle jądrowym, w szczególności zajmuje się sprzedażą reaktorów atomowych i paliw oraz świadczeniem usług.
Jesienią 2019 r. Synthos i GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisały porozumienie o współpracy przy badaniu możliwości budowy elektrowni jądrowej z reaktorami BWRX-300. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy została Partnerem Strategicznym GEH z zakresie rozwoju i budowy BWRX-300.Latem 2021 r. SGE i ZE PAK ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu, mającego prowadzić do zbudowania na terenie po eksploatacji węgla brunatnego 4-6 reaktorów BWRX-300. Na początku grudnia Synthos Green Energy i PKN Orlen podpisały umowę inwestycyjną, efektem której będzie joint venture do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy reaktorów.
Czytaj też: Szef KNF: Polski sektor finansowy wykazał odporność na kryzys
PAP/mt