Europejski Trybunał: Rosyjska ustawa o agentach "nielegalna"
Obowiązująca w Rosji ustawa o „agentach zagranicznych” jest sprzeczna z Europejską Konwencją Praw Człowieka – narusza wolność zgromadzeń i zakładania stowarzyszeń. Osobom i podmiotom dotkniętym konsekwencjami ustawy należą się odszkodowania – jak czytamy na portalu Wp.pl, tak stwierdził we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka
Takie wnioski zawarte są w oświadczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) wydanym w sprawie 73 rosyjskich organizacji sklasyfikowanych jako „agenci zagraniczni” – informuje Reuters.
Rosja nie ma jednak zamiaru wdrożyć orzeczeń Europejskiego Trybunału.
Trybunał ocenił, że wykorzystanie działalności politycznej jako kryterium do określenia (tych podmiotów) jako „agentów zagranicznych” przyniosło niespójne rezultaty. Wywołało też niepewność wśród organizacji pozarządowych, które chciały zaangażować się w inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego, zwłaszcza w obszarze praw człowieka, ochrony środowiska i działalności charytatywnej” - czytamy w komunikacie agencji Reutera relacjonowanym przez wp.pl.
Rosyjska Duma Państwowa postanowiła 7 czerwca, że orzeczenia ETPCz wydane po 15 marca br. nie będą w Rosji wykonywane.
Przepisy ws. organizacji „pełniących funkcję zagranicznego agenta” w Rosji przyjęto w 2012 r., a w kolejnych latach objęto nimi także media i osoby fizyczne. Status „zagranicznego agenta” powoduje znaczne ograniczenia działalności i powoduje, że dana organizacja jest często i bezpodstawnie kontrolowana przez rosyjskie władze, może mieć problemy z rozliczeniem podatkowym i stać się przedmiotem kampanii dezinformacyjnych.
Czytaj też: Dlaczego Berlin nie chce „iść ostro przeciw Moskwie”? Diagnoza prezesa PiS
wp.pl/mt