Rosja: za reklamę grzywna albo więzienie
Rosyjska Duma Państwowa przyjęła w środę projekt ustawy o zakazie reklam w podmiotach uznanych przez władze za „zagranicznych agentów”. Za załamanie zakazu grozić będzie kara grzywny, a nawet więzienia.
Kiedy nowe prawo wejdzie w życie zakazane będzie reklamowanie podmiotów, które zostały uznane za „zagranicznych agentów”, jak również zamieszczania reklam w ich zasobach informacyjnych.
Według Radia Swoboda duże agencje reklamowe zamierzają teraz włączać do umów punkt, który pozwoli rozwiązać umowę w trybie jednostronnym, jeśli jakiś środek masowego przekazu czy bloger uznany zostanie za „zagranicznego agenta”.
Kim jest „zagraniczny agent”
Przepisy o „zagranicznych agentach” obowiązują w Rosji od 2012 roku. Najpierw dotyczyły organizacji pozarządowych, potem objęto nimi media, a nawet poszczególne osoby. Formalnie za „agenta” uznawana jest osoba albo organizacja, która prowadzi działalność polityczną i otrzymuje fundusze z zagranicy. W praktyce kryteria stosowane są w sposób uznaniowy.
Na wieść o decyzji niższej izby rosyjskiego parlamentu popularna dziennikarka Katierina Gordiejewa postanowiła zawiesić swój program ukazujący się w serwisie YouTube. Wcześnie władze nadały Gordiejewej nadały status „zagranicznego agenta”.
„W związku z przyjęciem ustawy o zakazie reklam u zagranicznych agentów nie będziemy mogli pracować tak, jak wcześniej. Jeszcze przed przyjęciem ustawy anonimowi +życzliwi+ zastraszali naszych reklamodawców” – napisała dziennikarka na platformie Telegram. Oceniła, że teraz, gdy reklamowanie się w jej programie staje się „przestępstwem”, trudno uwierzyć, że ktoś podejmie ryzyko.
Media szykanowane
Zgodnie z projektem za złamanie zakazu grozić będzie grzywna w wysokości do 50 tys. rubli (równowartość ponad 540 dolarów) – w przypadku osób fizycznych. Osobom prawnym grozi grzywna dziesięciokrotnie wyższa. Możliwa jest także kara pozbawienia wolności do dwóch lat.
Po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku istniejące wcześniej media niezależne zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Wiele z nich przeniosło swe redakcje za granicę.
Od końca 2022 roku „zagraniczni agenci” nie mogą organizować imprez publicznych, wykładać w państwowych placówkach oświatowych i należeć do komisji wyborczych. Za wszelkie naruszenia grożą kary grzywny, a nawet odpowiedzialność karna.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Nowa linia kolejowa połączy Ukrainę z Unią
Zaatakowali NBP, a się ośmieszyli
Ci turyści znów odwiedzają Polskę. Potężny wzrost