Zmuszanie emerytów do rozwiązywania umowy o pracę jest niekonstytucyjne orzekł Trybunał Konstytucyjny
Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy, które w 2011 roku zmusiły do rozwiązania umowy o pracę 40 tys. Polaków, którzy uzyskali prawo do emerytury.
Emeryci, którzy rozwiązali umowę o pracę, a następnie albo nie zawarli następnej umowy (np. dotychczasowy pracodawca nie zgodził się na to), albo zawarli ją na gorszych warunkach finansowych mogą obecnie wystąpić do sądu z roszczeniem o odszkodowanie za poniesioną szkodę. Pozwanym nie byłby ZUS, tylko Skarb Państwa. Podstawą złożenia pozwu jest art. 417 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.
Sędziowie TK wskazali, że po wejściu w życie wyroku (po opublikowaniu go w Dzienniku Ustaw) utraci moc art. 28 ustawy emerytalnej dotyczącej osób, które przeszły na emeryturę od stycznia 2009 roku do końca grudnia 2010 roku. Wyrok Trybunału nie dotyczy osób, które nabyły prawo do emerytury po 1 stycznia 2011 roku.
Wyrok zapadł przy dwu zdaniach odrębnych, złożonych przez prezesa TK, sędziego Andrzeja Rzeplińskiego i sędziego Piotra Tuleję. (sygn. K 2/12). Sporny przepis art. 28 ustawy jest niezgodny z konstytucją, ponieważ narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego prawa – napisano w wyroku TK.
Wniosek do Trybunału złożyła grupa senatorów PiS. Dotyczył on ustawy z 16 grudnia 2010 r. Ustawa ta przywróciła od 1 stycznia 2011 roku prawo, zgodnie z którym, aby dostać emeryturę należało rozwiązać umowę o pracę przynajmniej na jeden dzień. W przeciwnym razie emerytom kontynuującym zatrudnienie groziło zawieszenie prawa do emerytury. We wniosku do TK senatorowie napisali, że: „Art. 6 nowelizacji w zakresie, w jakim dotyczy osób, które nabyły prawo do emerytury na mocy wcześniejszych przepisów, jest niezgodny z konstytucją oraz protokołem dodatkowym do europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Ingerencja państwa w istniejący stan majątkowy dziesiątek tysięcy emerytów, a więc w prawa słusznie im należące nie znajduje żadnego usprawiedliwienia."
Ważne! Po wejściu w życie ustawy z 16 grudnia 2010 roku ZUS skontrolował ponad 370 tys. emerytów i blisko 40. tysiącom osób zawiesił wypłatę świadczenia. Obecnie zawieszone świadczenia ma blisko 20 tys. emerytów, którzy po wejściu w życie orzeczenia TK będą mogli być zatrudnieni na etacie i pobierać emeryturę.