Brutalne podsumowanie! Niemcy pozbywają się powoli złudzeń
Niemieckie media: im odważniej walczy Ukraina, tym tchórzliwiej wypowiada się sekretarz generalny SPD
Sekretarz generalny współrządzącej SPD Kevin Kuehnert w wywiadzie dla ntv wypowiedział się przeciwko dostawie niemieckich czołgów na Ukrainę. Im odważniej walczy Ukraina, tym bardziej bojaźliwie i tchórzliwie wypowiada się sekretarz generalny SPD - komentuje w poniedziałek portal dziennika „Bild”.
Najpóźniej od czasu rosyjskiego ataku na Kijów widać, że sekretarz generalny Socjaldemokratycznej Partii Niemiec Kevin Kuehnert jest całkowicie przytłoczony sytuacją w polityce zagranicznej - zauważa autor tekstu Paul Ronzheimer.
Człowiek - którego z powodu jego wypowiedzi na temat Rosji niektórzy w partii nazywają „Mini-Gas-Gerd” (w nawiązaniu do najważniejszego rosyjskiego lobbysty gazowego, byłego kanclerza Gerharda Schroedera, który zyskał w Niemczech przydomek Gas-Gerd) - w wywiadzie dla ntv wypowiedział się przeciwko dostawie niemieckich czołgów na Ukrainę. Jego uzasadnienie: Rosja może działać „irracjonalnie” i atakować inne kraje.
Kuehnert „świadomie lub nieświadomie tworzy wrażenie, że Putin od czasu ataku na całą Ukrainę 24 lutego zachowuje się +racjonalnie+. Tak jakby +racjonalne+ było atakowanie Ukrainy, ale +irracjonalne+ atakowanie państw bałtyckich czy Polski” - pisze Ronzheimer.
Zdaniem publicysty „w ten sposób Kuehnert po raz kolejny staje się stronnikiem wszystkich przyjaciół Putina, którzy pomimo oczywistej porażki wokół Charkowa nie chcą kolejnych dostaw broni z Niemiec. Im odważniej walczy Ukraina, tym bardziej bojaźliwie i tchórzliwie wypowiada się sekretarz generalny SPD”.
Ronzheimer zwraca przy tym uwagę, że „według ambasadora Rosji w Berlinie, Niemcy już dawno przekroczyły +czerwoną linię+, dostarczając broń Ukrainie. Tak więc nawet czołgi Leopard nie robią już różnicy z punktu widzenia Kremla”.
Możemy mieć tylko nadzieję, że Kuehnert nie przedyskutował wcześniej swoich wypowiedzi z urzędem kanclerskim i że kanclerz Olaf Scholz (także z SPD - PAP) w obliczu ukraińskiej kontrofensywy podejmie jedyną słuszną decyzję: dostarczyć Ukrainie czołgi - i to natychmiast! - konkluduje Ronzheimer.
Ukraińcy nie maja co liczyć na dostawę niemieckich czołgów. Scholz składa pokrętne wyjaśnienia: Niemcy nie mogą działać w pojedynkę
Wcześniej, kanclerz Olaf Scholz pytany o dostawę zachodnich czołgów, których domaga się rząd Ukrainy, oświadczył w poniedziałek, że „pozostaje to stanowisko, które rząd niemiecki zajmował od początku i które będzie również naszym stanowiskiem na przyszłość, a mianowicie, że Niemcy nie mogą działać w pojedynkę”. Możliwość przekazania Ukrainie niemieckich czołgów odrzuciła również minister obrony.
Kijów nie otrzyma niemieckich czołgów
Kanclerz stwierdził, że Niemcy wspierają Ukrainę bardzo wszechstronnie i wspólnie z sojusznikami.
Dostarczyliśmy również bardzo skuteczną broń, która robi różnicę w obecnej walce — powiedział Scholz, który wystąpił w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z szefem rządu Izraela Jairem Lapidem.
Scholz wymienił samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, samobieżne haubice 2000, wiele wyrzutni rakietowych oraz system obrony powietrznej Iris-T - relacjonuje agencja dpa.
Możliwość przekazania niemieckich czołgów Leopard Ukrainie, odrzuciła również niemiecka minister obrony Christine Lambrecht.
PAP, mw
CZYTAJ TEŻ: Izrael pomoże Niemcom zbudować tarczę antyrakietową. WIDEO
CZYTAJ TEŻ: Wiedzą co mówią… Niemiecki historyk: przejąć rosyjskich naukowców